Juodasis penktadienis

Black Friday (mūsų šalyje geriau žinomas kaip Juodasis penktadienis) – tai ilgametę istoriją turintis masinis išpardavimas, kiekvienais metais vykstantis tuo pačiu metu, ketvirtąjį lapkričio penktadienį. Šią dieną pačioms įvairiausioms prekėms taikomos didžiulės nuolaidos, todėl daugelis pasinaudoja vykstančiomis akcijomis ir pradeda pasiruošimą gražiausioms metų šventėms.       

Juodojo penktadienio istorija

Juodasis penktadienis su savo tradicijomis gyvuoja ilgus metus – dar XIX amžiuje Jungtinėse Amerikos Valstijose ši diena buvo laikoma Kalėdų sezono pradžia. Būtent JAV ir prasidėjo Juodojo penktadienio istorija.  Ketvirtadienį atšventę Padėkos dieną, amerikiečiai penktadienį su mielu noru tiesiog neidavo į darbą ir pradėdavo rūpintis šventiniais pirkiniais.

Tam įtakos turėjo ir Kalėdų Senelis, kuris Padėkos dieną vykstančio parado metu paragindavo žmones pasinaudoti ypatingais pasiūlymais ir itin didelėmis nuolaidomis. Kadangi šią šventę dažnai remdavo parduotuvių savininkai, manoma, jog tai buvo prekybos centrų ir parado organizatorių susitarimas. Parduotuvės savo reklamines kompanijas pradėdavo tik po to, kai apie artėjančias šventes pranešdavo Kalėdų Seneliai, tuo tarpu šie neslėpdavo savo rėmėjų.

Prekybininkams norėjosi paankstinti kalėdinį sezoną, tačiau susitarimas neleido pradėti prekybos anksčiau, nei įvyksta Padėkos dienos paradas. Siekdamas pakeisti šią situaciją, prezidentas F. D. Ruzveltas netgi buvo sumanęs perkelti Padėkos dieną keliomis savaitėmis anksčiau, tačiau toks poelgis nepasiteisino – tiek Padėkos diena, tiek Juodasis penktadienis iki šiol nepakeitė savo datos.

Visa tai išaugo į didžiulę apsipirkimo šventę – viskas taip rimta, jog kai kuriose valstijose Juodasis penktadienis netgi tapo oficialia išeigine! Tie, kurie nori patys pirmieji nugvelbti geriausius kąsnelius, pamiršę Padėkos dienos tradicijas, jau iš vakaro pradeda laukti prekybos centrų atsidarymo – kai kurie žmonės netgi nusprendžia naktį praleisti palapinėje. Juodasis penktadienis tampa tikru išbandymu kiekvienam, pasiryžusiam gauti geriausias nuolaidas. Tiesa, šį pavadinimą masinis išpardavimas gavo ne iš karto.

Pavadinimo kilmė

Pirmą kartą Juodasis penktadienis nuskambėjo maždaug 1950 metais, kuomet darbdaviai pastebėjo ženkliai padidėjusią darbuotojų „susirgimo“ tendenciją. Pasiryžę šturmuoti parduotuves, jie, dažniausiai tos pačios dienos rytą, telefonu pranešdavo apie prastą savijautą ir iškeliaudavo gaudyti pačių geriausių akcijų. Apie produktyvų darbą buvo galima pamiršti...

Tačiau tuomet Black Friday pavadinimas taip ir liko pamirštas, iki kol po keliolikos metų jo dar kartą neatgaivino susirūpinę ir nepatenkinti Filadelfijos policininkai. Jie netruko pastebėti, jog darbo krūvis šią dieną yra gerokai didesnis nei įprastai – miesto gatvėse nusidriekę kamščiai, pro šaligatvius prasibrauti praktiškai neįmanoma, o visos parduotuvės perpildytos nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro. Nenuostabu, jog Juodasis penktadienis ir išpardavimų karštinė sukeldavo ir daugybę avarijų bei kitų incidentų – būtent dėl to ir atsirado šis, su blogais dalykais asociacijas keliantis pavadinimas.

Savaime suprantama, jog toks policininkų ir visuomenės požiūris nesužavėjo prekybininkų. Jie dėjo visas pastangas, jog Juodasis penktadienis būtų pervadintas: samdėsi reklamos agentūras, bandė įsiūlyti didžiojo penktadienio pavadinimą... Deja, jau buvo per vėlu – vardą „Juodasis penktadienis“ ėmė naudoti ir kiti JAV miestai, todėl prekybininkams nebeliko nieko kito, kaip sugalvoti savąją šio pavadinimo reikšmę. Nuostolius žymėdami raudonai, o pelną – juodai, jie teigė, jog šią dieną prekyba sekasi taip gerai, jog atsiperka per visus metus susidarę nuostoliai ir pavyksta uždirbti pirmąjį pelną. Štai Jums ir Juodasis penktadienis!

Tokia versija buvo įdomi ir priimtina tik jiems patiems, tačiau nepaisant to, šiomis dienomis Juodasis penktadienis žmonėms siejasi su didelėmis nuolaidomis ir masiniais išpardavimais – tokių akcijų niekam nesinorėtų praleisti!

Juodasis penktadienis Lietuvoje

Dėl lietuviško santūrumo ir neegzistuojančių Padėkos dienos tradicijų, Juodasis penktadienis Lietuvoje nėra toks populiarus, ar bent jau – ne toks masiškas. Tačiau visgi, pritaikius Black Friday idėjas, tą patį ketvirtąjį lapkričio penktadienį vyksta gausybė išpardavimų, suteikiančių galimybę ne tik pasiruošti artėjančios šventėms, bet ir atnaujinti namų aplinką. Rūbai, aksesuarai, buitinė technika, telefonai ir kompiuteriai – tai tik keletas prekių, kurias šią dieną galima įsigyti gerokai pigiau per Black Friday Lietuvoje.

El. parduotuvėje Pigu.lt Juodasis penktadienis taip pat yra tapęs tradicija – šią dieną čia Jūsų laukia daugybė akcijų, nuolaidų ir specialių pasiūlymų. Perkant internetu, pavyks išvengti pačių nemaloniausių su Juoduoju penktadieniu siejamų akimirkų (kamščiai, didžiulės eilės, daugybė žmonių ir t. t.), todėl apsipirksite ne tik pigiai, bet ir patogiai!

Interneta veikals E pood Kaledos.lt

© 2008-2021 UAB „Pigu“ | Pigu.lt ™
Be UAB „Pigu“ sutikimo draudžiama kopijuoti ir platinti svetainėje esančią informaciją.