Naudingi patarimai

Geriausios knygos, kurias verta paskaityti

Didelis grožinės literatūros knygų pasirinkimas
2021 01 27
brunete su akiniais sedi ant suoliuko ir skaito knyga parke

Dėmesio vertų knygų pasirinkimu šiais laikais tikrai negalime skųstis – turime prieigą tiek prie lietuvių autorių darbų, tiek prie pasaulinių bestselerių. Nuspręsti, kokį naują kūrinį išbandyti, gali būti pakankamai sunku, tačiau tikriausiai sutiksite, jog egzistuoja geriausios knygos, kurias reikia perskaityti. Būtent tokiu, laiko patikrintu sąrašu šį kartą su Jumis ir pasidalinsime – tikėtina, kad tarp šių knygų atrasite bent vieną neskaitytą kūrinį.

mergina gamtoje jaukiai skaito knyga ir geria kava

Margaret Atwood „Tarnaitės pasakojimas“

Šis kūrinys atskleidžia moterų padėtį, ankstesniais laikais vyravusią Amerikoje. Visgi, tiek jo tematika, tiek drąsios autorės mintys aktualios iki šių dienų. Giriama dėl realistiškumo, ši knyga dažnai tampa moterų įkvėpimo šaltiniu, paskatinančiu jas išsilaisvinti iš visuomenėje nusistovėjusių normų. Vieningai sutinkama, kad šis kūrinys turėjo tiesioginės įtakos kultūriniams ir psichologiniams visuomenės pokyčiams – jei ieškote knygos, vertos dėmesio, tikrai liksite patenkinti šiuo pasirinkimu.

Hermann Hesse „Stiklo karoliukų žaidimas“

Tai – ypatingai gilus, filosofinis kūrinys, kurį skaityti gali būti šiek tiek sudėtinga, tačiau neabejotinai verta. Ši knyga leis nusikelti į mums dar nepažįstamą XXII amžių ir pažvelgti į dvasinį pasaulį per tų laikų prizmę. Jei dar kyla abejonių dėl šio kūrinio, paminėsime, jog būtent jis autoriui padėjo tapti Nobelio premijos laureatu – vien jau dėl to verta iš arčiau susipažinti su viena brandžiausių jo knygų.

George Orwell „Gyvulių ūkis“

Šis kūrinys nustebins ypatingai ironišku požiūriu ir iki šių laikų aktualia tematika. Smagia, pasaką primenančia forma pasakojama istorija apie tai, kaip socialinė gyvulių revoliucija pavirto diktatūra. Būtent dėl politinių sąsajų ilgą laiką ši knyga negalėjo išvysti dienos šviesos, tačiau kai jai galiausiai pavyko tai padaryti, šis kūrinys amžiams įsirašė į populiariausių bestselerių sąrašus.

Harper Lee „Nežudyk strazdo giesmininko“

Daugiau kaip prieš šešis dešimtmečius išleistas kūrinys atskleidžia iki šiol aktualias JAV problemas, tokias kaip rasinė, klasinė nelygybė ar žiaurūs nusikaltimai. Tačiau nors tematika ir nėra pati paprasčiausia, visa istorija, pasakojama šešerių metų mergaitės, yra lengvai skaitoma. Čia atrasite ir humoristinį prieskonį, knygai suteikiantį dar daugiau išskirtinumo. Verta paminėti, kad ilgą laiką šis kūrinys buvo uždraustas, o kai kur jo neįmanoma perskaityti iki šiol – toks faktas dar labiau intriguoja, ar ne?

Fiodoras Dostojevskis „Nusikaltimas ir bausmė“

Šis kūrinys dažnai minimas tuomet, kai aptarinėjamas moksleiviams privalomų knygų sąrašas. Tačiau iš tiesų tai – pasauline klasika tapęs šedevras, leidžiantis geriau pažinti pagrindinio herojaus mąstymo vingius. Čia susipina sąžinė, vienatvė, meilė, lengvas pamišimas ir daugybė kitų emocijų, kurias kiekvienas iš mūsų gali interpretuoti savaip. Jūsų laukia ryškūs siužetai ir nesibaigianti įtampa, kuri įspūdį paliks tiek jaunimui, tiek ir suaugusiems. Jei ieškote vyresnes atžalas sužavėsiančių kūrinių, sužinokite, kokios geriausios knygos paaugliams šiuo metu yra prekyboje.

Balys Sruoga „Dievų miškas“

Ši knyga leis geriau pažinti gyvenimą nacių koncentracijos stovyklose, skaitant istoriją iš pirmų lūpų. Rašytojo memuarai kupini ironijos ir juodo humoro, nors pasakojamos istorijos – sukrečiančios ir nepaliekančios abejingų. Manoma, kad būtent toks požiūris šiam lietuvių literatūros klasikui padėjo neišprotėti. Dėl to iki šių dienų turime progą dar geriau pažinti savo istoriją ir skaityti kūrinį, kuris sovietmečiu buvo uždraustas.

Vincas Mykolaitis-Putinas „Altorių šešėly“

Šis kūrinys laikomas svarbiausiu autoriaus darbu ir iki šių dienų neužleidžia geriausio psichologinio romano titulo lietuvių literatūroje. Nors tai gali pasirodyti tik skambūs žodžiai, nusprendę jais patikėti, liksite maloniai nustebinti. Tai – įtraukiantis, iki šių dienų aktualus kūrinys, kuris privers susimąstyti ir tikrai nepaliks abejingų. Net nepastebėsite, kaip greitai perskaitysite šį pakankamai ilgą romaną.

Antanas Škėma „Balta drobulė“

Dažnai teigiama, kad tai – viena novatoriškiausių knygų, kurią iki šiol parašė lietuvių rašytojai. Čia nerasite aiškaus siužeto, ar įtraukiančios intrigos, tačiau turėsite galimybę panagrinėti pagrindinio herojaus pasąmonės srautą. Galbūt skaityti lengva nebus, tačiau jei ieškote ypatingų ir išskirtinių kūrinių, ši knyga neabejotinai turėtų papildyti Jūsų asmeninę kolekciją.

Erich Maria Remarquae „Vakarų fronte nieko naujo“

Tai – knyga, kuri leidžia labiau pažinti karą iš kiek kitokios perspektyvos. Čia nagrinėjami pagrindinio herojaus ir jo bendraamžių dvasiniai išgyvenimai, kuriuos jiems tenka patirti atsidūrus mirties akimirkoje. Visgi, nepaisant gan sunkios temos, jos atskleidimui pasirinktos paprastos, natūralios ir lakoniškos priemonės, kurios padės dar geriau įsitraukti į šokiruojantį siužetą.

Antoine de Saint-Exupery „Mažasis princas“

Sakoma, kad šią knygą reikėtų perskaityti du kartus: vaikystėje ir jau suaugus. Išskirtinai žavi alegorinė pasaka moko išminties ir tuo pačiu leidžia susipažinti su berniuku, atkeliavusiu iš kitos planetos. Kiekvienas šį pasakojimą matys iš savos perspektyvos ir iš šios knygos pasiims tai, ko tuo laikotarpiu trūksta labiausiai. Jei ieškote geriausios knygos vaikams, atsižvelgdami į jų amžių, surasite ir daugiau dėmesio vertų kūrinių.

F. Scott Fitzgerald „Didysis Getsbis“

Filmų gerbėjams šis pavadinimas jau turėtų būti girdėtas – tai klasika tapęs kūrinys, kurio ekranizacija taip pat susilaukė didžiulio susidomėjimo. Visgi, skaitymo fanai sutiks, jog net ir geriausias filmas niekuomet neprilygs knygai. Jei norite nusikelti į turtingą, intriguojančių paslapčių kupiną džiazo pasaulį, vyravusį trečiajame dešimtmetyje, šis kūrinys Jums tikrai leis tai padaryti.

Konkordija Antarova "Du gyvenimai"

Pirmiausia ši knyga stebina savo apimtimi: tai visa trilogija viename leidinyje, kuris buvo papildytas ir ketvirtąja dalimi. Nors nuo pirmojo jos leidimo praėjo daugiau kaip pusšimtis metų, šiais laikais tematika yra dar aktualesnė nei tuomet. Dvasinis žmonių vystymasis, aistrų pagundos ir pavojai, gyvenimas, mirtis, žodžiai ir muzika – tai tik dalis to, su kuo galėsite susipažinti. Tačiau faktas vienas: ši knyga Jūsų abejingais tikrai nepaliks.

Vladimir Nabokov „Lolita“

Tai – ypatingai kontraversiška, šiek tiek šokiruojanti knyga, kurios tematika net ir šiais laikais nėra itin patogi. Ši istorija pasakoja apie vidutinio amžiaus vyriškį, kurio meilės objektas – jaunutė dvylikos metų mergaitė. Tokioje dramoje netrūksta stiprių jausmų, o lengvas ir modernus autoriaus rašymo stilius pavergia jau nuo pirmųjų eilučių. Jei ieškote unikalaus turinio, vertėtų į įtraukti šią knygą į perskaitytinų leidinių sąrašą.

Nicky Pellegrino „Metai Venecijoje“

Šis romanas – šiek tiek lengvesnis ir neįpareigojantis, tačiau tuo pačiu įtraukiantis ir pamokantis. Kartu su pagrindine heroje turėsite galimybę metams nusikelti į svajingąją Veneciją, kurioje ji metė sau iššūkį surasti savo meilę ir pasinerti į nuoširdžius santykius. Tačiau kur meilė, ten ir intrigos, tad iššūkių ir intriguojančių akimirkų šiame leidinyje tikrai netrūks.

Johann Wolfgang von Goethe „Faustas“

Šis, į privalomą mokyklinę programą įtrauktas kūrinys jau daugybę metų yra analizuojamas ir įvairiai interpretuojamas. Daktaro ir velnio sąjunga aprėpia skirtingas temas ir laikotarpius, tad jeigu paskirsite šiam kūriniui šiek tiek laiko, jis gali labai maloniai nustebinti. Ne visiems jis skaitosi lengvai, tačiau iš tiesų verta pabandyti – ypač tuomet, jei anksčiau taip ir neturėjote progos to padaryti.

Tom Phillips „Žmonės: kaip mes viską su*ikom. Glausta mūsų nesėkmių istorija“

Jei Jus sudomino neįprastas knygos pavadinimas, galite būti tikri – pats turinys įtrauks dar labiau. Tai smagus, humoro ir ironijos persmelktas kūrinys, pasakojantis apie pačias didžiausias ir absurdiškiausias žmonijos klaidas. Skaitydami jį, turėsite galimybę pakeliauti po pasaulio istoriją ir sužinosite daugybę juokingų faktų, kurie tikrai praskaidrins Jūsų kasdienybę. Pasiruoškite juoko lavinai – linksmybių čia nepritrūks.

Madeline Miller „Kirkė“

Mėgstantiems istorinius romanus, šį kūrinį perskaityti tiesiog būtina – apdovanotas daugybe pasaulinių laimėjimų, jis leis nusikelti į graikų dievų laikus. Tiesa, į šią istoriją bus įtrauktas ir feminizmas, o visas veiksmas suksis aplink pagrindinę heroję Kirkę. Jos gyvenimas buvo kupinas kovų, nepripažinimo ir naujų atradimų – visi šie išgyvenimai knygą paverčia dar įdomesne.

Paulo Coelho „Alchemikas“

Nors šio autoriaus citatų naudojimas vertinamas gana kontraversiškai, sunku nesutikti, kad jo kūriniai – tikri šedevrai. Ne išimtis ir ši knyga, kurios tiražai iki pat šių dienų skaičiuojami dešimtimis milijonų. Pats autorius, dar būdamas gyvas, įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip rašytojas, kurio romanas buvo išverstas į daugiausiai kalbų. Pasinerkite į nuotykių kupinas jaunojo piemens keliones – čia Jūsų laukia daugybė naujų atradimų.

Elin Hilderbrand „Tobula pora“

Tai – lengvas romanas, pasakojantis apie nepriekaištingą tobulų žmonių gyvenimą, kuriame problemos visiškai neegzistuoja. Visgi, kaip ir būtų galima tikėtis, toks burbulas galiausiai subliūkšta, o Jūs, kartu su detektyvu turite galimybę panagrinėti visas nešvarias turtuolių paslaptis. Čia Jūsų laukia netikėti, dramatiški siužeto vingiai ir labai įtraukiančios istorijos, kurios tikrai nepaliks abejingų. Jei būtent tokia tematika Jums patinka labiausiai, sužinokite, kokie meilės romanai šiuo metu laikomi geriausiais.

Eric Weiner „Žmogus ieško dievo“

Ši knyga leis pakeliauti po skirtingas pasaulio šalis, susipažįstant su įvairiausiais dievais ir tikėjimais. Tai darysite kartu su pagrindiniu herojumi, garsiu žurnalistu, kuris nusprendė ieškoti savojo kelio. Šis kūrinys dažnai apibūdinamas kaip įdomus, įkvepiantis ir įtraukiantis – labai tikėtina, kad paskaitę jį, ir patys sau iškelsite ne vieną susimąstyti priversiantį klausimą.

Sylvia Plath „Stiklo gaubtas“

Jauna mergina, sėkmingai studijuojanti koledže ir sulaukusi galimybės padirbėti garsiame Niujorko žurnale – nors tokia istorija skamba kaip lengvo romano pradžia, nereikėtų apsirikti. Pagrindinei herojei Esterai teks susidurti su dažnomis jaunimą kamuojančiomis problemomis, o ramybės neduodančios mintys nuves ją iki depresijos. Realistiškumo šiai knygai suteikia tai, jog labai panašią gyvenimo dramą teko išgyventi ir pačiai autorei. Tikriausiai tai viena iš priežasčių, kodėl kūrinys susilaukė didžiulės sėkmės ir dabar yra laikomas modernia klasika. 

Oscar Wilde „Doriano Grėjaus portretas“

Tai – istorija apie žavų vyriškį, kuris dėl neblėstančio grožio ir nuodėmių kupino gyvenimo išsižadėjo savo sielos. Šis kūrinys pasirodė dar XIX amžiuje, todėl nieko stebėtino, kad drąsios ir provokuojančios autoriaus mintys anuomet buvo vertinamos itin kontraversiškai. Rašytojas pelnė skandalisto etiketę, o knyga netgi buvo cenzūruojama, tačiau jai pavyko išgyventi iki šių dienų – tai tikrai ženklas, kad ji verta ir Jūsų namų bibliotekos. Kūrinyje netrūks nei sąmojo, nei meistriškai parinktų žodžių.

Henry David Thoreau „Voldenas, arba gyvenimas miške“

Ar kada esate susimąstę apie atsiskyrėlio gyvenimą miške? Būtent tokią savo idėją įgyvendino ir aprašė šios knygos autorius, dviem metams visiškai palikęs civilizaciją. Į literatūrinius rėmus sunkiai įsispraudžianti knyga – tai tarsi jo išpažintis apie atradimus ir gyvenimo prasmės paieškas. Jei minimalizmas Jums prie širdies, tikėtina, kad ši knyga suteiks dar daugiau įkvėpimo. 

Erich Maria Remarque „Trys draugai“

Ši knyga jau yra pelniusi liūdno romano epitetą – ten, kur susipina draugystė ir tragiška meilė, geros baigties tikėtis yra praktiškai neįmanoma. Iš kitos pusės – tai istorija apie tris iš karo grįžusius draugus, kuriems draugystė žlungant visoms vertybėms išlieka pirmoje vietoje. Ir nors šiais laikais rašoma daugybė panašios tematikos knygų, galite būti tikri – joje tikrai atrasite šį tą ypatingo.

Ernest Hemingway „Senis ir jūra“

Tai neilgas, iš pažiūros – labai paprastas kūrinys, pasakojantis apie žvejį ir jo kovą su žuvimi. Tačiau jame slypi kur kas gilesni žmogaus apmąstymai, ir mums leidžiantys į standartines situacijas pažvelgti iš kitos perspektyvos. Pirmiausia šis kūrinys buvo išspausdintas žurnale, kuris buvo išparduotas milijoniniu tiražu, tad akivaizdu, kad skaitytojams pavyko iššifruoti autoriaus siunčiamą žinutę – pasitikrinkite, ar tai padarysite ir Jūs.

Jonas Biliūnas „Kliudžiau. Apsakymai ir apysaka“

Šis visuomenės veikėjas, publicistas ir prozininkas yra vienas iš tų, kurių pristatinėti tikrai nereikia. Daugeliui su jo kūryba teko susipažinti dar mokyklos laikais, o garsus kūrinys „Kliudžiau“ nei vieno nepaliko abejingo. Šiame leidinyje rasite tiek šį, tiek ir kitus žymiausius autoriaus apsakymus – galbūt dabar juose surasite dar daugiau naudingų atradimų?

Victor Hugo „Paryžiaus katedra“

Šis klasika tapęs ir daugeliui jau pažįstamas kūrinys leis nusikelti į viduramžių Paryžių ir iš arčiau susipažinti su jo gyvenimu, o ypač – tuometine šio miesto širdimi, Dievo Motinos katedra. Šalia jos dūžta daugybė likimų, tačiau kone labiausiai intriguoja čigonų pagrobtos ir išaugintos Esmeraldos istorija, kurioje netrūksta nei meilės, nei dramatiškų siužeto vingių.