Naudingi patarimai

Apsauginės kaukės, respiratoriai ir dezinfekcinis skystis: svarbiausi akcentai

Didelis asmeninės apsaugos prekių pasirinkimas
2020 04 10
apsaugines kaukes ant stalo

Pasaulyje siaučiant virusams, kur kas labiau rūpinamės savo saugumu ir ieškome būdų, kaip išlikti sveikiems ir tuo pačiu neužkrėsti kitų. Būtent dėl to ženkliai padidėjo apsauginių kaukių paklausa – pandemijos metu jų dėvėjimas yra ypatingai svarbus. Pagal Ministrų kabineto priimtą karantino sąlygų pakeitimą, nuo 2020 m. balandžio 10 d. viešosiose vietose reikia „dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones)“. Padidėjęs jų asortimentas sukelia daugybę klausimų, todėl šį kartą pakalbėsime apie skirtingus kaukių tipus ir išskirsime svarbiausius akcentus, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis apsaugos priemones.

Apsauginės kaukės

Prekyboje šiuo metu yra net kelių skirtingų rūšių apsauginės kaukės. Jų efektyvumas priklauso ir nuo filtravimo savybių, ir nuo to, ar teisingai jas prispaudžiame prie veido. Susipažinkite su jų skirtumais.


Medicininės kaukės

Šio tipo gaminiai sulaiko iki 80 proc. dalelių. Jie tinka tuomet, kai sergama ir norima apsaugoti šalia mūsų esančius žmones arba siekiant sumažinti galimybę užsikrėsti patiems. Itin daug dėmesio susilaukia trijų sluoksnių medicininės kaukės – jos užtikrina mažesnį bakterijų pralaidumą ir iš vidaus, ir iš išorės. Svarbu žinoti, kad šie gaminiai yra skirti vienam kartui – patartina viena kauke naudotis ne ilgiau kaip 3-4 valandas ir išmesti ją kaskart grįžus namo.

Siekiant, kad ši apsaugos priemonė būtų veiksminga, labai svarbu tinkamai ją užsidėti. Įsidėmėkite šiuos niuansus:

  • Prieš užsidėdami šią apsaugą, būtinai nusiplaukite rankas. Tam tinka muilas arba dezinfekcinis skystis.
  • Užsidėkite kaukę taip, kad išorėje jos klostės būtų nukreiptos į apačią. Kai kurios kaukės yra kelių spalvų: tokius gaminius reikia dėvėti spalvota puse į išorę. 
  • Uždedant kaukę, reikia uždengti nosį, burną ir smakrą, o kilpeles uždėti už ausų. Jei kaukė surišama, ji tvirtinasi ties galvos viduriu, kaklu arba patiems padarius tinkamo dydžio kilpeles užkišama už ausų.
  • Kaukės kraštus ties nosimi ir skruostais reikia prispausti prie veido. Įsitikinkite, kad ji tvirtai priglunda ir nelieka plyšių.
  • Pasitikrinkite, ar kaukė apima burnos, smakro ir nosies sritis. Pabandykite įkvėpti ir iškvėpti – oras neturi praeiti pro jos plyšius.
 • Dėvėdami nelieskite kaukės rankomis. Jei taip nutiko – dezinfekuokite rankas dezifekantu arba nusiplaukite jas vandeniu ir muilu.
 • Kaukei sudrėkus, nedelsiant pakeiskite ją nauja. 
 • Prieš nusiimant kaukę, nusiplaukite rankas. Nuimkite ją už raištelių ar kilpelių, neliesdami pačios kaukės.
 • Panaudotą kaukę reikia įdėti į polietileninį šiukšlių maišelį, jį užrišti ir tik tada mesti į šiukšliadėžę.
 • Nusiėmę kaukę, ir vėl pasirūpinkite rankų dezinfekcija.

Respiratoriai

Šios apsaugos priemonės sukuria dar geresnį apsauginį barjerą. Tokius gaminius galima naudoti net 8-12 valandų, o kai kuriuos iš jų galima užsidėti pakartotinai – tai nurodyta šių prekių aprašymuose. Tačiau nepamirškite, kad respiratoriaus, kurį galima naudoti pakartotinai, išorinė pusė gali būti užteršta virusais. Jų dezinfekavimas nėra efektyvus, todėl rekomenduojama tokius gaminius naudoti tik vieną kartą. Taip pat galima rasti modelių su oro vožtuvu, kurie užtikrina lengvesnį iškvėpimą, kadangi oras yra pašalinamas apeinant filtrą. Šie respiratoriai yra skirti tik sveikam asmeniui, kadangi iškvėpimo metu iš respiratoriaus pasišalinantis oras gali likti neprafiltruotas.

Tiek medicininės kaukės, tiek ir respiratoriai turi tam tikrą žymėjimo sistemą, pagal kurią galima įvertinti jų apsaugos efektyvumą:

 • FFP1 filtras saugo nuo žemo dulkių lygio, kietų ir skystų aerozolių. Filtruoja maždaug apie 80 procentų oro dalelių, o prasiskverbimas į vidų gali siekti 22 procentus. Toks filtras labiausiai tinka dirbant dulkėtoje aplinkoje, pavyzdžiui renovuojant namus. Tačiau kovoje su virusu jis gali būti nepakankamai veiksmingas.
 • FFP2, N95 filtrai garantuoja didesnį apsaugos lygį nei prieš tai minėtasis tipas. Jis saugo nuo vidutinio dulkių lygio, kietų ir skystų aerozolių ir gali prafiltruoti net 94 procentus oro dalelių. Pro jį gali prasiskverbti ne daugiau kaip 8 procentai. Tokius filtrus turinčios kaukės tinka ne tik atliekant renovacijas ar žemės ūkio darbus, bet ir ieškant efektyvios apsaugos nuo plintančių virusų.
 • FFP3, R99, P100 filtras yra pats efektyviausias iš visų šių tipų, savo galimybėmis ženkliai lenkiantis prieš tai minėtus variantus. Jis filtruoja ne mažiau kaip 99 procentus oro dalelių, o jo pralaidumas siekia ne daugiau kaip 2 procentus. Tokie filtrai naudojami dirbant su pavojingomis medžiagomis ir kovojant su plintančiomis virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis.


Medžiaginės daugkartinės kaukės

Pritrūkus medicininių kaukių, į pagalbą buvo pasitelktos medžiaginės, daugkartinės kaukės. Svarbu žinoti, kad jokios medžiaginės kaukės neužtikrina pakankamos apsaugos nuo viruso. Jas rekomenduojama naudoti tik kraštutiniu atveju, jei nėra galimybės dėvėti medicininės kaukės ar respiratoriaus.

Kai kurios iš jų turi kišenėles specialiems filtrams, padidinantiems medžiaginės kaukės efektyvumą. Tačiau nereikėtų apsigauti dėl šio pavadinimo – tai reiškia, kad tinkamai prižiūrėdami kaukę, ją galėsite naudoti ne vieną kartą, tačiau atitinkama priežiūra bei dezinfekcija bus būtina po kiekvieno panaudojimo. Jei nuspręsite rinktis tokį gaminį, reikėtų įsidėmėti šią informaciją:

 • Šias kaukes patartina dėvėti trumpiau nei medicinines – maždaug 1-2 valandas. Ilgai nešiojant, sudrėkusioje kaukėje susikaupę virusai ir bakterijos ima daugintis, todėl būtina kaukę pakeisti nauja.
 • Po kiekvieno naudojimo kaukę būtina dezinfekuoti. Dezinfekavimas atliekamas skalbiant skalbimo mašinoje, ne mažesnėje nei 70 laipsnių temperatūroje ir ne trumpiau nei 25 minutes. Išskalbus drėgną kaukę reikia lyginti iki visiško išdžiūvimo. Iš medvilnės pagamintus gaminius taip pat galima keletą minučių pavirinti.
 • Medžiaginės kaukės negalima dezinfekuoti dezinfekantu, šis būdas nėra efektyvus.
 • Papildomų medžiaginės kaukės priedų, filtrų nedezinfekuokite kaitindami – naudokite juos tik vieną kartą. Naują filtrą dezinfekuotomis rankomis įdėkite į švarią, nedėvėtą kaukę.
 • Nešiojimo metu kaukės nelieskite, o jei nusiėmėte – pakeiskite kaukę. Užsidėję kaukę jos nebetaisykite, ar tuo labiau nevalgykite ir negerkite. Net ir padarius trumpą pertraukėlę, to paties gaminio nepatartina naudoti.
 • Panaudotos kaukės negalima liesti, dėti ant paviršių, į kišenes ar rankinę - taip išvengsite aplinkos užteršimo.
 • Nepamirškite saugumo taisyklių. Kaip ir užsidedant ar nusiimant medicininę kaukę, svarbu dezinfekuoti rankas ir įsitikinti, kad apsaugą užsidėjote teisingai.

Dezinfekciniai skysčiai

Sparčiai plintant virusams, rankas patartina plauti ne tik muilu, bet ir dezinfekuoti specialiu skysčiu. Tuomet reikėtų įsidėmėti šią informaciją:

 • Efektyvios dezinfekavimo priemonės sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 60 procentų spirito (etilo alkoholio).
 • Atidžiai skaitykite dezinfekcinių priemonių aprašymus ir pavadinimus. Jei priemonė skirta valyti paviršiams – nesirinkite jos rankų odos dezinfekavimui.
 • Grįžus iš lauko ar išsipurvinus rankas, pirmiausia jas reikėtų nuplauti su muilu, kadangi ši priemonė nėra skirta šalinti nešvarumams. Didžiausias jos efektyvumas pasiekiamas tuomet, kai skystis su oda kontaktuoja apie pusę minutės.


Atsižvelgę į visus šiuos patarimus, nesunkiai išsirinksite tinkamiausias apsisaugojimo priemones. Nepamirškite laikytis ir bendrųjų taisyklių – venkite masinių susibūrimo vietų, rūpinkitės asmenine higiena ir kuo daugiau laiko praleiskite namuose.

Pirkėjams patiko šis įrašas

4.7/5
9 Klientų įvertinimai

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?

Pigu grupė:
Interneta veikals E pood Kaledos.lt

© 2008-2020 UAB „Pigu“ | Pigu.lt ™
Be UAB „Pigu“ sutikimo draudžiama kopijuoti ir platinti svetainėje esančią informaciją.