Naudingi patarimai

Apsauginės kaukės, respiratoriai ir dezinfekcinis skystis: svarbiausi akcentai

Didelis asmeninės apsaugos prekių pasirinkimas
2020 04 10
apsaugines kaukes ant stalo

Pasaulyje siaučiant virusams, kur kas labiau rūpinamės savo saugumu ir ieškome būdų, kaip išlikti sveikiems ir tuo pačiu neužkrėsti kitų. Būtent dėl to ženkliai padidėjo apsauginių kaukių paklausa – pandemijos metu jų dėvėjimas yra ypatingai svarbus. Pagal Ministrų kabineto priimtą karantino sąlygų pakeitimą, nuo 2020 m. balandžio 10 d. viešosiose vietose reikia „dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones)“. Padidėjęs jų asortimentas sukelia daugybę klausimų, todėl šį kartą pakalbėsime apie skirtingus kaukių tipus ir išskirsime svarbiausius akcentus, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis apsaugos priemones.

Apsauginės kaukės

Prekyboje šiuo metu yra net kelių skirtingų rūšių apsauginės kaukės. Svarbu atkreipti dėmesį, jog nei žemiau aptariamos medžiaginės, nei vienkartinės kaukės neužtikrina pakankamos apsaugos nuo viruso. Jas rekomenduojama naudoti tik kraštutiniu atveju, jei nėra galimybės dėvėti medicininės kaukės ar respiratoriaus. 

Visų šių kaukių efektyvumas priklauso ir nuo filtravimo savybių, ir nuo to, ar teisingai jas prispaudžiame prie veido. Susipažinkite su jų skirtumais.

Medicininės, chirurginės kaukės

Tokio tipo gaminiai atitinka EN14683 medicininių kaukių standartą. Jie pagaminti iš PP neaustinio audinio ir lydytos neaustinės medžiagos – ji skirta filtravimo sluoksniui. Taip pat yra ir ausų juostelės bei nosies spaustukas. Tokios apsaugos tinka saugojantis nuo bakterijų, dulkių ir kvapų – jas galima naudoti kasdien. Bakterijų filtravimo efektyvumas (BFE) siekia net 96,1%. Svarbu žinoti, kad šie gaminiai yra skirti vienam kartui – patartina viena kauke naudotis ne ilgiau kaip 3-4 valandas ir išmesti ją kaskart grįžus namo.

Nors dažniausiai tarp tokių prekių dominuoja trijų sluoksnių gaminiai, galima rasti ir keturis turinčių variantų. Kai kurie iš jų gali pasiūlyti ir tokias galimybes:

 • Pagaminta iš specialaus, švelnaus audinio, 3 mm storio;
 • Filtravimas ≥95%;
 • Skysčių atsparumas 160 mm Hg;
 • Bendras atsparumas įkvėpus ≤ 350;
 • Bendras iškvėpimo pasipriešinimas ≤ 250;

Teisingas medicininės kaukės dėvėjimas

Siekiant, kad ši apsaugos priemonė būtų veiksminga, labai svarbu tinkamai ją užsidėti. Įsidėmėkite šiuos niuansus:

 • Prieš užsidėdami šią apsaugą, būtinai nusiplaukite rankas. Tam tinka muilas arba dezinfekcinis skystis.
 • Užsidėkite kaukę taip, kad išorėje jos klostės būtų nukreiptos į apačią. Kai kurios kaukės yra kelių spalvų: tokius gaminius reikia dėvėti spalvota puse į išorę. 
 • Uždedant kaukę, reikia uždengti nosį, burną ir smakrą, o kilpeles uždėti už ausų. Jei kaukė surišama, ji tvirtinasi ties galvos viduriu, kaklu arba patiems padarius tinkamo dydžio kilpeles užkišama už ausų.
 • Kaukės kraštus ties nosimi ir skruostais reikia prispausti prie veido. Įsitikinkite, kad ji tvirtai priglunda ir nelieka plyšių. Tinkamam pritaikymui pasitelkite metalinį nosies spaustuką.
 • Pasitikrinkite, ar kaukė apima burnos, smakro ir nosies sritis. Pabandykite įkvėpti ir iškvėpti – oras neturi praeiti pro jos plyšius.
 • Dėvėdami nelieskite kaukės rankomis. Jei taip nutiko – dezinfekuokite rankas dezifekantu arba nusiplaukite jas vandeniu ir muilu.
 • Kaukei sudrėkus, nedelsiant pakeiskite ją nauja. 
 • Prieš nusiimant kaukę, nusiplaukite rankas. Nuimkite ją už raištelių ar kilpelių, neliesdami pačios kaukės.

Panaudotą kaukę reikia įdėti į polietileninį šiukšlių maišelį, jį užrišti ir tik tada mesti į šiukšliadėžę.

Nusiėmę kaukę, ir vėl pasirūpinkite rankų dezinfekcija.

Informacija iš SAM puslapio: https://sam.lrv.lt/lt/news/prevenciniai-veiksmai-del-naujojo-koronaviruso-informacija-nuolat-papildoma/koronavirusas/duk-covid-19/kaip-apsisaugoti-nuo-virusu-kodel-reikalinga-kauke-ir-ranku-higiena.

Respiratoriai

Šios apsaugos priemonės sukuria dar geresnį apsauginį barjerą. Tokius gaminius galima naudoti net 8-12 valandų, o kai kuriuos iš jų galima užsidėti pakartotinai – tai nurodyta šių prekių aprašymuose. Tačiau nepamirškite, kad respiratoriaus, kurį galima naudoti pakartotinai, išorinė pusė gali būti užteršta virusais. Jų dezinfekavimas nėra efektyvus, todėl rekomenduojama tokius gaminius naudoti tik vieną kartą. Taip pat galima rasti modelių su oro vožtuvu, kurie užtikrina lengvesnį iškvėpimą, kadangi oras yra pašalinamas apeinant filtrą. Šie respiratoriai yra skirti tik sveikam asmeniui, kadangi iškvėpimo metu iš respiratoriaus pasišalinantis oras gali likti neprafiltruotas.

Tiek medicininės kaukės, tiek ir respiratoriai turi tam tikrą žymėjimo sistemą, pagal kurią galima įvertinti jų apsaugos efektyvumą:

 • FFP1 filtras saugo nuo žemo dulkių lygio, kietų ir skystų aerozolių. Filtruoja maždaug apie 80 procentų oro dalelių, o prasiskverbimas į vidų gali siekti 22 procentus. Toks filtras labiausiai tinka dirbant dulkėtoje aplinkoje, pavyzdžiui renovuojant namus. Tačiau kovoje su virusu jis gali būti nepakankamai veiksmingas.
 • FFP2, N95 filtrai garantuoja didesnį apsaugos lygį nei prieš tai minėtasis tipas. Jis saugo nuo vidutinio dulkių lygio, kietų ir skystų aerozolių ir gali prafiltruoti net 94 procentus oro dalelių. Pro jį gali prasiskverbti ne daugiau kaip 8 procentai. Tokius filtrus turinčios kaukės tinka ne tik atliekant renovacijas ar žemės ūkio darbus, bet ir ieškant efektyvios apsaugos nuo plintančių virusų.
 • FFP3, R99, P100 filtras yra pats efektyviausias iš visų šių tipų, savo galimybėmis ženkliai lenkiantis prieš tai minėtus variantus. Jis filtruoja ne mažiau kaip 99 procentus oro dalelių, o jo pralaidumas siekia ne daugiau kaip 2 procentus. Tokie filtrai naudojami dirbant su pavojingomis medžiagomis ir kovojant su plintančiomis virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis.

Tarp respiratorių galima rasti ir tokiomis ypatybėmis pasižyminčių modelių:

 • Sulankstomi modeliai, kuriuos ypač patogu transportuoti ir saugoti.
 • Aukščiausios kokybės filtruojančios, JAV pagamintos medžiagos. Jos užtikrina itin mažą pasipriešinimą kvėpuojant, tačiau tuo pačiu garantuoja maksimalų efektyvumą ir patogumą.
 • Reguliuojami dirželiai, kurie leidžia šį gaminį pritaikyti pagal savo norus. Naudojantis jais, nenaudojamą apsaugą galima pasikabinti ant kaklo.
 • FFP3 NR D apsaugos klasė, apsauganti nuo vidutiniškai toksiškų kietųjų ir skystųjų dalelių (purslų ir aerozolių).
 • Maksimalus aplinkos dulkėtumas: 10 x DLK (didžiausia leistina koncentracija pagal higienos normą) 
 • Standartas: EN149:2001+A1:2009, CE ženklas.

Vienkartinės kaukės

Tai – nemedicininiai produktai. Siekiant, kad jie būtų pakankamai veiksmingi, šie gaminiai turėtų sudaryti barjerą, kuris neleistų oro lašeliams per nosį ar burną patekti į kvėpavimo takus. Visgi, nuo viruso jos apsaugoti negali. 

Patartina rinktis tokias ypatybes turinčius modelius:

 • Trijų sluoksnių medžiaga, tankus audinys arba du sluoksniai ir papildoma vidinė kišenėlė trečiajam.
 • Vientisas, nepermatomas audinys be jokių skylučių ar kitų detalių.
 • Tinkamo dydžio, burną ir nosį dengiantys gaminiai, kurie priglunda prie veido.
 • Vidinis sluoksnis pagamintas iš drėgmę sugeriančios, o išorinis – iš greitai ją išgarinančios medžiagos. Trečiasis, filtruojantis sluoksnis, gali būti iš tankaus polipropileno.

Dar daugiau informacijos apie kaukes ir jų dėvėjimą rasite čia: https://sam.lrv.lt/lt/news/prevenciniai-veiksmai-del-naujojo-koronaviruso-informacija-nuolat-papildoma/koronavirusas/duk-covid-19/kaip-apsisaugoti-nuo-virusu-kodel-reikalinga-kauke-ir-ranku-higiena.

Medžiaginės daugkartinės kaukės

Pritrūkus medicininių kaukių, į pagalbą buvo pasitelktos medžiaginės, daugkartinės kaukės. Jas galite nešioti tose vietose, kur reikalaujama dėvėti kaukę, tačiau reikėtų prisiminti, kad nuo viruso jos apsaugoti negali – tai daro tik medicininės kaukės ir respiratoriai. 

Kai kurios iš jų turi kišenėles specialiems filtrams, padidinantiems medžiaginės kaukės efektyvumą. Tačiau nereikėtų apsigauti dėl šio pavadinimo – tai reiškia, kad tinkamai prižiūrėdami kaukę, ją galėsite naudoti ne vieną kartą, tačiau atitinkama priežiūra bei dezinfekcija bus būtina po kiekvieno panaudojimo. Jei nuspręsite rinktis tokį gaminį, reikėtų įsidėmėti šią informaciją:

 • Šias kaukes patartina dėvėti trumpiau nei medicinines – maždaug 1-2 valandas. Ilgai nešiojant, sudrėkusioje kaukėje susikaupę virusai ir bakterijos ima daugintis, todėl būtina kaukę pakeisti nauja.
 • Po kiekvieno naudojimo kaukę būtina dezinfekuoti. Dezinfekavimas atliekamas skalbiant skalbimo mašinoje, ne mažesnėje nei 70 laipsnių temperatūroje ir ne trumpiau nei 25 minutes. Išskalbus drėgną kaukę reikia lyginti iki visiško išdžiūvimo. Iš medvilnės pagamintus gaminius taip pat galima keletą minučių pavirinti.
 • Medžiaginės kaukės negalima dezinfekuoti dezinfekantu, šis būdas nėra efektyvus.
 • Papildomų medžiaginės kaukės priedų, filtrų nedezinfekuokite kaitindami – naudokite juos tik vieną kartą. Naują filtrą dezinfekuotomis rankomis įdėkite į švarią, nedėvėtą kaukę.
 • Nešiojimo metu kaukės nelieskite, o jei nusiėmėte – pakeiskite kaukę. Užsidėję kaukę jos nebetaisykite, ar tuo labiau nevalgykite ir negerkite. Net ir padarius trumpą pertraukėlę, to paties gaminio nepatartina naudoti.
 • Panaudotos kaukės negalima liesti, dėti ant paviršių, į kišenes ar rankinę - taip išvengsite aplinkos užteršimo.
 • Nepamirškite saugumo taisyklių. Kaip ir užsidedant ar nusiimant medicininę kaukę, svarbu dezinfekuoti rankas ir įsitikinti, kad apsaugą užsidėjote teisingai.

Dar daugiau naudingos informacijos apie kaukes ir jų dėvėjimą rasite šiuose vaizdo įrašuose:

Kaukių skirtumai, standartų atitikmenys ir filtravimo efektyvumas pateiktas paveikslėlyje apačioje:

kaukiu skirtumai, standartu atitikmenys ir filtravimo efektyvumas

Apsauginiai skydeliai

Kartu su aukščiau aptartomis apsaugomis (kaukėmis ar respiratoriais), gali būti dėvimi ir apsauginiai skydeliai – taip užtikrinama maksimali apsauga. Jie puikiai saugoja akis ir yra daugkartinio naudojimo, tačiau kaskart po jų nešiojimo tokius gaminius reikia dezinfekuoti. Skydeliai taip pat yra pakankamai patogūs, o svarbiausia – jie padeda išvengti nevalingų judesių, kuomet pasimiršę norime paliesti savo veidą (šiuo atveju – ant jo esančią kaukę).

Antibakteriniai skysčiai rankoms

Sparčiai plintant virusams, rankas patartina plauti ne tik muilu, bet ir dezinfekuoti specialiu skysčiu. 

Šiuo neįprastu laikotarpiu, šalies verslas prisijungė prie dezinfekcinio skysčio gamybos – į prekybą buvo paleista daugiau kaip keli šimtai tūkstančių tonų šio produkto (daugiau skaitykite čia). Visa ši produkcija yra pagaminta pagal cheminę formulę, kurią pateikė SAM ir rekomendavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Visi skysčiai atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus ir yra tinkami asmeninei rankų higienai bei odos dezinfekcijai.

Grįžus iš lauko ar išsipurvinus rankas, pirmiausia jas reikėtų nuplauti su muilu, kadangi ši priemonė nėra skirta šalinti nešvarumams. Tad ne mažiau svarbus ir teisingas rankų plovimas – jis atvaizduotas žemiau pateiktoje iliustracijoje:

ranku plovimo taisykles

Nuotrauka : https://www.ulac.lt/


Apsauginės pirštinės

Tai – dar vienas papildomas būdas apsisaugoti nuo plintančių virusų. Apie rankų apsaugas vertėtų įsidėmėti šią informaciją:

 • Vienkartinės pirštinės nėra būtinos tais atvejais, kai yra galimybė plauti ir dezinfekuoti rankas.
 • Jei turėjote tiesioginį kontaktą su galimai ar patvirtintai COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergančiu asmeniu, pirštines būtina pakeisti nedelsiant.
 • Šių apsaugų negalima naudoti pakartotinai ar dezinfekuoti antibakteriniais skysčiais.


Antibakteriniai skysčiai ir kitos priemonės paviršiams

Specialius skysčius reikėtų pasitelkti ir paviršių dezinfekavimui. Rinkdamiesi atidžiai skaitykite dezinfekcinių priemonių aprašymus ir pavadinimus. Jei priemonė skirta valyti paviršiams – nesirinkite jos rankų odos dezinfekavimui. Tiesa, prekyboje galima rasti tiek odai, tiek ir paviršiams pritaikytų produktų. Tokie skysčiai gali pašalinti įvairius nešvarumus ir virusus bei dezinfekuoja lentynas, turėklus, stalviršius ar kitas vietas. Jie skirti tik išoriniam naudojimui, o valant patartina gerai išvėdinti patalpas. Vieni iš geriausių produktų pasižymi tokia sudėtimi:

 • Etanolis, glicerolis, anijoninių aktyviųjų paviršiaus medžiagų mažiau kaip 0,2%.
 • Etanolio alkoholio koncentracija 72-80%, Glicerolio 1%.

Šiam tikslui gali būti pasitelkiamos ir specialios drėgnos servetėlės. Tai vienkartiniai, dermatologų patikrinti produktai, kuriuos galėsite naudoti tiek paviršių, tiek ir rankų dezinfekavimui.

Patalpų dezinfekavimui naudojama ir UVC lempa – ji ne tik veiksmingai kovoja su virusais ir bakterijomis, bet ir gali padėti atsisveikinti su blogu kvapu, pelėsiu ar erkėmis. Pavizdžiui UV-C dezinfekcinis šviestuvas Eurolight gali buti naudojamas bet kokiose uždarose patalpose. Tinka miegamųjų patalpų, vonios, vaikų kambarių, maitinimo ir gydymo įstaigų dezinfekcijai. Viena lempa gali išvalyti 40 m2 plotą.

Šaltiniai:

https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/pateiktos-rekomendacijos-del-asmens-apsaugos-priemoniu-naudojimo-ne-gydymo-istaigose

https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/20200330_Rekomendacijos_AAP_kiti_sektoriai.pdf

Atsižvelgę į visus šiuos patarimus, nesunkiai išsirinksite tinkamiausias apsisaugojimo priemones. Nepamirškite laikytis ir bendrųjų taisyklių – venkite masinių susibūrimo vietų, rūpinkitės asmenine higiena ir kuo daugiau laiko praleiskite namuose.

Pirkėjams patiko šis įrašas

4.5/5
15 Pirkėjų įvertinimų

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?