Naudingi patarimai

Kiemo apšvietimo idėjos: jaukumas garantuotas

2020 09 15
pakabinami lauko sviestuvai ant modernaus namo vakare

Norint, kad kieme būtų ne tik saugu, tačiau ir jauku leisti vasaros vakarus, reikalingas geras apšvietimas. Vis tik čia negalioja taisyklė, kuo daugiau – tuo geriau. Kaip tik priešingai, kuo mažiau, tačiau tobulai pasirinkto apšvietimo bus kieme, tuo aplinka bus jaukesnė. Kaip išsirinkti šviestuvo tipą, kokie šviestuvai tinkamiausi sodui, o kurie apšviesti įvažiavimą į kiemą skaitykite straipsnyje. 

israiskingas lauko apsvietimas su pastatomais sviestuvais ir girliandomis

Kokius objektus apšviesti?

Kai bandote apsispręsti kokias vietas kieme apšviesti, turėtumėte apsvarstyti 3 dalykus:

  1. Apsižvalgykite savo kieme ir nuspręskite, kurie dalykai jums yra gražiausi. Galbūt kieme yra įspūdingo dydžio medis, takelis vedantis prie kaltinio suoliuko, o gal turite baseinėlį su lelijomis ar dekoratyvinėmis žuvimis. 
  2. Tuomet atkreipkite dėmesį į objektus, kurie dienos metu yra beveik nepastebimi. Tai gali būti didelis akmuo tarp jūsų spygliuočių ar arka apaugusi vijokliais. Dienos metu neįspūdingai atrodantys objektai, tinkamai apšviesti gali atrodyti ypač gražiai. 
  3. Nepamirškite ir funkcionalumo. Apšvieskite takelius bei laiptus vedančius į sodą, tam, kad tamsiu paros metu jaustumėtės saugiai vaikščiodami po savo kiemą. Nepamirškite apšviesti ir priekinės kiemo pusės. Atvykus svečiams galėsite įjungti apšvietimą vedantį link durų. 

lauko sviesos prie iejimo lauke ant takelio

Patarimas renkantis šviestuvus: kiemo apšvietimo tikslas yra pamatyti šviesos apšviestus objektus, o ne patį šviesos šaltinį. Išimtis yra takelių apšvietimas, kuris dažnu atveju yra dekoratyvus ir eksponuojamas. 

lauko apsvietimas prie namo laiptu apsviecia kelia iki duru

Kiemo apšvietimo įrengimas

Kai tiksliai apsispręsite kokius objektus norite apšviesti, turite išsirinkti šviestuvų tipą. Galima išskirti 3 pagrindinius lauko šviestuvų tipus: prožektoriai, grindinio šviestuvai ir pastatomi žibintai. Kiekvieną iš tipų aptarsime plačiau. 


Prožektoriai ir kreipiamieji lauko šviestuvai. Prožektorius skleidžia koncentruotą, siaurą šviesos spindulį, kuris paprastai būna apie 45 laipsnius. Tokį šviestuvą galite nukreipti į konkrečius objektus. Būtent tokio tipo šviestuvai dažniausiai naudojami dekoratyviniam apšvietimui. Naktį jie nuostabiai atskleidžia pasirinktų objektų grožį, o dienos metu yra beveik nepastebimi. Nukreipkite prožektorių į sode esantį akmenį, didelį šakotą medį, kieme esančias nedideles skulptūras ar augalus, kurie net ir nakties metu atrodys įspūdingai. 

lauko apsvietimas namams jaukumui sukurti

Kreipiamieji šviestuvai panašūs į prožektorius, tačiau pasižymi didesniu šviesos spinduliu – iki maždaug 120 laipsnių. Toks šviestuvas tiks didesnei erdvei ar važiuojamajai daliai apšviesti. Tokiu šviestuvu galite apšviesti ir fontaną, baseinėlį su žuvimis ar lelijomis. 

Norint žinoti kurioje vietoje tiksliai statyti prožektorių, kad šviesa pasiektų norimą objektą, galima naudotis tokia formule: šviestuvo skleidžiamos šviesos laipsnis x 0,018 x atstumas nuo objekto iki lemputės = plotas kuris bus apšviestas.

ismeigiami lauko sviestuvai ant vejoslauko sviestuvai - prozektoriai kieme nukreipti i augalus

sieniniai lauko sviestuvai prie namo ir augalu lauke

Grindinio šviestuvai. Tokio tipo šviestuvai yra įleidžiami tiesiai į grindinį ir dažniausiai yra naudojami apšviesti takelius ar įvažiavimus. Jei grindinio šviestuvą montuojate ne takelio šonuose, o per vidurį, įsitikinkite jog šviestuvas atlaikys automobilio svorį. Taip pat įsitinkite jog grindinio šviestuvas tinkamas naudoti lauko sąlygomis, nes tokio tipo šviestuvai naudojami ir viduje. Įsirenginėjant tokį apšvietimą pagalvokite ir apie tai, jog žiemą šviestuvus reikės nukasti, kad jie atliktų savo funkciją. 

grindinio sviestuvai lauke ant trinkeliu tako prie namuismeigiami lauko sviestuvai vakare apsviecia praejima i nama

Pastatomi žibintai. Tokie šviestuvai tinkami tiek takeliams, tiek gėlynams apšviesti. Jei šviestuvą statysite tarp augalų, nesirinkite ypač didelio, kitaip jis užgoš ir pačius augalus. Taip pat ieškokite kieme vietų, kur augalų yra daug vienoje vietoje, toks šviestuvas netinka apšviesti tik vienam augalui, nes matysis pilka žemė aplink jį. Nedideli, su aplinka susiliejantys arba įdomesnės formos pastatomi šviestuvai tinka apšviesti alpinariumus, taip ne tik gražiai apsišvies augalai, tačiau ir gausybė aplink juos esančių akmenukų.