Naudingi patarimai

Kaip įrengti moksleivio kambarį?

2020 08 02
erdvus mergaitiskas vaiko kambarys su rausvos spalvos detalemis, lova ir rasomuoju stalo

Įrengti kambarį mažam vaikui gana paprasta. Daug patogių lentynėlių ir dėžučių tvarkingai sukrauti žaislams bei knygoms, lova jei vaikas jau miega atskirai nuo tėvų, spinta bei keletas žaismingų aksesuarų. Tačiau, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą, o kambaryje turi atsirasti ne tik poilsio ir žaidimų, tačiau ir mokymosi erdvė – gali kilti nemažai klausimų. Patarsime kokių klaidų nedaryti bei kaip įrengti tokį kambarį, kuriame vaikas mokytųsi su mielu noru. 

Suskirstykite kambarį į atskiras erdves

Kambaryje turėtų atsirasti trys visiškai atskiros erdvės – miego, mokymosi bei žaidimų. Labai svarbu, kad jos persipintų, tačiau nesimaišytų viena su kita. Tai reiškia, kad jei žaislų zonoje į lentynas nebetelpa žaislai, tačiau kaip tik lieka pora lentynų mokymosi zonoje, žaislai ten jokiu būdu neturėtų atsidurti. Erdvių suskirstymas labai svarbus tam, kad vaikas galėtų susikoncentruoti ir atlikti užduotis nesiblaškydamas bei neužsiimdamas pašaline veikla. 

Poilsio ir miego erdvė

Jei kambariu dalijasi keli vaikai, norint sutaupyti vietos, verta pasvarstyti apie vaikiškos dviaukštės lovos įsigijimą. Tokia lova ne tik sutaupys kambaryje vietos, tačiau net neabejojame jog ypač patiks vaikams. Renkantis lovą atkreipkite dėmesį ar ji turi papildomų stalčių ir lentynėlių. Jei jų nėra – nusipirkite jas papildomai. Paskirkite atskiras lentynas abiems vaikams, kuriose jie galėtų laikyti jiems mielus daiktus ir nekiltų konfliktų. Bendroje lentynoje galite padėti blankios šviesos lempą, mėgstamas pasakų knygas, čia įsikurti turėtų ir miego žaislai. 


Jei vaiko kambarys didesnis, jame turėtų atsirasti ir patogus krėslas, ant kurio susirangius būtų galima paskaityti mėgstamą knygą, pasiklausyti muzikos ar užsiimti kita miela veikla. Jei kambarys nedidelis ir krėslas tik trukdytų, pasirūpinkite patogiomis pagalvėlėmis bei užtiesalu ant lovos, kad poilsis galėtų persikelti ant lovos. Ypač svarbu pasirūpinti ir apšvietimu skaitymui. Parduotuvėse galite rasti prie lovos rėmo kabinamų dieninės šviesos lempų. 

melsvos spalvos vaiko moksleivio kambario poilsio zona su lovasviesus moksleivio kambarys su poilsio zona ir lovarausvas moksleivio kambarys mergaitems su rozine lova ir zaisminga komoda

Puikiu perėjimu iš poilsio ir miego zonos į mokymosi erdvę gali būti didelė ir patogi drabužių spinta. Spintoje turėtų būti gausu skyrelių. Kuo daugiau jų bus, tuo vaikas labiau išlaikys tvarką. Svarbiausia į žemesnes lentynas sudėti dažniausiai naudojamus rūbus, tam, kad vaikas pats juos galėtų pasiimti. Jei turite daugiau erdvės, prie spintos galite pastatyti ir specialią kabyklą ant kurios būtų galima susidėti suplanuotus rūbus rytdienai. 

Mokymosi erdvė

Planuojant mokymuisi skirtą erdvę verta atkreipti dėmesį į 4 svarbius elementus:

  • Baldai – būtinas patogus stalas bei ergonominė kėdė.
  • Apšvietimas – mokymuisi geriausiai tinka balta šviesa, todėl pasirūpinkite jog šviestuvas gerai apšviestų visą mokymosi erdvę dienine šviesa.
  • Tvarka – mokymosi erdvėje turėtų būti gausu spintelių, stalčių su skirtukais bei dėžučių, kuo organizuočiau bus sudėti daiktai, tuo geriau bus palaikoma tvarka.
  • Asmeniniai daiktai – leiskite vaikui suasmeninti savo mokymosi erdvę, tam puikiai tiks paveikslai ant sienų arba lipdukai ant baldų, vis tik svarbu erdvės neperkrauti pašaliniais, su mokymusi nesusijusiais daiktais.

Tinkamas stalas ir kėdė. Kaip jau ir minėjome, bene pagrindinis dalykas planuojant mokymosi erdvė, tai patogus stalas ir kėdė bei daug spintelių daiktams susidėti. Svarbiausia, kad rašomasis stalas vaikams būtų tinkamo aukščio bei pakankamai didelis. Jei stalu norite naudotis ilgiau, galite rinktis ergonominį, kartu su vaiku augantį stalą. Augantys stalai dabar itin populiarūs, ypač tarp taip greitai augančių pradinukų. Renkantis stalą nepamirškite ir kėdės. Geriausia, jei kėdė bus su ratukais, turės tvirtą atramą nugarai, pasižymės ergonominėmis savybėmis. 

modernus ir erdvus moksleivio kambarys su rasomuoju stalu ir balta kedemelynu detaliu moksleivio kambarys su darbo zona ir rasomuoju stalu bei medine lentynasviesus ir erdvus vaiko kambarys su medine rasomaja kede ir stalu

Tačiau, kaip žinoti kokio aukščio kėdė bei stalas turėtų būti, jog vaikas sėdėtų taisyklingai? Kai kurie gamintojai pateikia informaciją, kokio ūgio vaikui tinka stalas. 

Tačiau, jei tokios informacijos gamintojas nepateikia, galite orientuotis į šiuos išmatavimus:

  • 6-8 metų vaikas – stalo aukštis apie 59 cm, kėdės aukštis apie 35 cm;
  • 8-11 metų vaikas – stalo aukštis apie 64 cm, kėdės aukštis apie 38 cm;
  • 11-14 metų vaikas – stalo aukštis apie 71 cm, kėdės aukštis apie 43 cm;
  • 14+ metų vaikas – stalo aukštis apie 76 cm, kėdės aukštis apie 46 cm.