Naudingi patarimai

Kaip išsirinkti šiltnamį?

Didelis šiltnamių pasirinkimas
2021 03 05
siltnamiai ir kaip juos issirinkti

Nereikia būti sodo ekspertu tam, kad būtų galima tinkamai išnaudoti šiltnamio teikiamus privalumus. Šiltnamiai leidžia išplėsti auginimo sezoną ir palaikyti nuolatinį augalams palankų klimatą, apsaugodami juos nuo šalčio ar pernelyg didelio kritulių kiekio. Tad jei ieškote naujo šiltnamio ar seną statinį nusprendėte pakeisti nauju, šie patarimai Jums padės išsirinkti geriausią variantą.

siltnamis sode pavasari

Kodėl verta pirkti jau pagamintą šiltnamį?

Jei vis dar turite abejonių, ar šiltnamį verčiau statyti patiems, ar pirkti jau sukomplektuotą statinį, apsispręsti Jums padės šie pagamintų modelių privalumai:

 • Sutaupoma laiko. Tokie statiniai yra lengviau transportuojami, o kartu su jais pateikiamos ir statymo instrukcijos, tad be didelių pastangų šiltnamį pastatyti galima net ir tiems, kurie tai daro pirmą kartą.
 • Nereikia rūpintis papildomomis detalėmis. Komplektuose visuomet rasite visas sutvirtinimui skirtas detales – didesnės iš jų iš karto bus sutvirtintos ir suvirintos, todėl statymo eigoje Jums nekils jokių papildomų rūpesčių.
 • Užtikrinamas ilgaamžiškumas. Patiems pasistačius šiltnamį, kiekvienais metais tenka rūpintis didesniais ar mažesniais jo atnaujinimo darbais. Tuo tarpu kokybiški, jau sukomplektuoti statiniai gali tarnauti ne mažiau nei penkis metus.


Svarbiausia – išsirinkti šiltnamio vietą

Tam, kad ateityje nekiltų papildomų rūpesčių, pirmiausia svarbu išsiaiškinti, kaip statyti šiltnamį ir kurioje vietoje geriausia tai daryti. Svarstydami, kur turėtų stovėti naujasis šiltnamis, turėtumėte rinktis tokią vietą, kuri yra:

 • Saulėje be šešėlio;
 • Toli nuo aukštų medžių;
 • Ant lygaus, saugaus paviršiaus;
 • Lengvai prieinama iš visų konstrukcijos pusių (tuomet šiltnamį bus lengviau valyti ir prižiūrėti).

Taip pat pravartu įsiminti šiuos patarimus:

 • Esant galimybei, šį statinį reikėtų statyti taip, kad jo išilginės sienos būtų nukreiptos į rytus ir vakarus, o galai – į šiaurę ir pietus. Taip pavyks išlaikyti optimaliausią temperatūrą.
 • Tvirtinant jį prie sienos, geriausia rinktis pietinę pusę.
 • Jei įmanoma, pasistenkite šiltnamį apsaugoti nuo vėjo ar rinkitės ne pačią atviriausią sklypo vietą.

pomidorai auga siltnamyje

Apsispręskite dėl dydžio

Žinodami konkrečią šiltnamio stovėjimo vietą, aiškiai žinosite, koks šio statinio dydis yra tinkamas. Visgi, jei nesiruošiate įrengti šiltnamio balkone, turėsite labai plačią pasirinkimo įvairovę. Žinoma, šis aspektas priklausys ir nuo to, kokius augalus ketinate jame sodinti – žemaūgėms daržovėms gali užtekti ir žemesnio šiltnamio, tačiau didesniems produktams atitinkamai reikės kur kas aukštesnio šiltnamio. Specialistai rekomenduoja rinktis kiek įmanoma didesnį variantą – tuomet išvengsite rūpesčių nusprendę pasisodinti dar kelias vaisių ar daržovių rūšis.

Kalbant apie aukštį, jis bus svarbus ne tik augalams, bet ir Jums patiems – jei šiltnamyje galėsite patogiai atsistoti, derliumi rūpintis bus gerokai paprasčiau. Tad jeigu tik yra galimybė, stenkitės rinktis kuo aukštesnį modelį – taip sutaupysite žemės ploto, o statinio aukštį išnaudosite pasitelkę lentynėles ar pakabinamus vazonus.

Tam, kad paprasčiau galėtumėte atlikti visus paskaičiavimus, Jums pravers ir ši informacija:

 • Standartinis šiltnamio plotis yra 3 metrai (tiksliau – 2,87m), o ilgiai keičiasi kas 2 metrus – pagal tai patys galite apskaičiuoti šiltnamio plotą.
 • 1-2 kvadratinius metrus reikėtų atmesti per vidurį įrenginėjamam takeliui.
 • Viename kvadratiniame metre rekomenduojama sodinti maždaug 4-5 pomidorų daigus. Vadovaudamiesi šia taisykle, galėsite paskaičiuoti, kokio dydžio statinys Jums yra reikalingas.

Šiltnamių danga

Šiltnamiams yra naudojamos kelių skirtingų rūšių dangos, nuo kurių priklauso ir tam tikros jų ypatybės.

PVC plėvele dengti šiltnamiai

Lengvi, efektyvūs ir ekonomiški – taip dažniausiai apibūdinami PVC plėvele dengiami šiltnamiai. Jų viduje puikiai išsilaiko augalams palanki temperatūra, o kadangi pati medžiaga pakankamai lengva, tokį šiltnamį lengva sukonstruoti ar perkelti į kitą vietą. Be to, jie pasižymi itin gera kaina, tad yra prieinami kiekvienam, svajojančiam savo sode pasistatyti šį statinį. Tad jeigu svarstant, kaip išsirinkti šiltnamį, kaina Jums yra vienas svarbiausių niuansų, šiuo atveju tikrai neteks nusivilti.