Naudingi patarimai

Kaip prižiūrėti žaislus, kad Jūsų vaikas būtų sveikas?

Didelis žaislų vaikams pasirinkimas
2019 08 12
tevai valo savo vaiku zaislus ir kaladeles

Vaikiški žaislai nuolat turi itin glaudų sąlytį su mūsų atžalomis – savo mėgstamiausius žaisliukus jos neretai ne tik liečia, bet ir bando įsidėti į burnytę. Viso to išvengti tikriausiai nepavyks, tačiau norėdami užtikrinti jų higieną ir sveikatą, galime pasirūpinti, kad žaislai visuomet būtų švarūs ir dezinfekuoti. Tokia priežiūra daug laiko neatims, tačiau taip pat prailgins žaislų tarnavimo laikotarpį – tam tikrus veiksmus reguliariai turėtumėte atlikti atsižvelgdami į tai, iš kokių medžiagų žaisliukai yra pagaminti.

Medinių žaislų valymas

Mediniai vaikiški žaislai mėgstami dėl savo natūralumo, tvarumo ir vaikų kūrybiškumo lavinimo. Valyti juos geriausia vadovaujantis šiais patarimais:

 1. Išlikite natūralūs. Mediena pasižymi natūralia antibakterine danga, todėl ant tokių žaislų rečiau kaupiasi mikrobai – tai reiškia, jog ir jų priežiūrai galėsite pasitelkti natūralias, ne tokias toksiškas medžiagas. Tam puikiai tiks švelnus indų ploviklis, actas (jis padės įveikti ir didesnes dėmes) ar bet kuris kitas universalus, tačiau chemikalų sudėtyje neturintis valiklis. Sumaišę šiuos ingredientus su vandeniu, turėsite kone pačią veiksmingiausią medinių žaislų priežiūros priemonę!
 2. Venkite mirkymo. Didelis drėgmės kiekis medinius žaislus gali deformuoti ar išbrinkinti, todėl verčiau nemerkti jų į vandenį – užteks, jeigu juos apipurkšite ar naudosite drėgną šluostę.
 3. Valydami ir dezinfekuodami, vadovaukitės trimis žingsniais. Apipurkškite medinius žaislus pasirinktu valikliu, švelniai nušluostykite šiek tiek sudrėkinta šluoste ar kempinėle ir palikite išdžiūti – procesas nesudėtingas, tačiau rezultatai bus akivaizdūs!
 4. Džiovinkite žaislus saulėje, tačiau nepersistenkite. Palikę medinius žaislus išdžiūti ant tiesioginių saulės spindulių, pagreitinsite šį procesą ir sunaikinsite dar daugiau bakterijų. Visgi, nereikėtų persistengti ir apie žaislus ilgam laikui „pamiršti“ – saulė gali paveikti jų spalvą, tad šį metodą reikėtų taikyti saikingai.
 5. Retkarčiais juos sudrėkinkite. Tam, kad laikui bėgant mediniai žaislai nesuskilinėtų ir išlaikytų savo žavesį, pravartu juos šiek tiek sudrėkinti. Šiam tikslui ypač tinka alyvuogių aliejus bei bičių vaško lakas – tai netoksiški, tačiau labai veiksmingi produktai.


Tekstilinių žaislų priežiūra

Minkšti ir pliušiniai žaislai mažylių tarpe yra vieni mylimiausių – ne vienas toks meškiukas ar kitas gyvūnėlis neretai kartu keliauja ir į sapnų karalystę. Visgi, tokiose švelniose medžiagose nešvarumai ir dulkės taip pat kaupiasi kur kas greičiau – norėdami jų atsikratyti, pirmiausia turėtumėte atsižvelgti į žaislų etiketėje nurodytą informaciją ir pagal tai pasirinkti tinkamiausią valymo metodą:

 1. Plovimas skalbimo mašinoje. Naudoti skalbimo mašiną dažniausiai galima tuomet, kai minkšti žaislai neturi kartotinių, metalinių ar vandens bijančių detalių – ši informacija visuomet bus nurodyta etiketėje. Jei toks skalbimas galimas, vadovaukitės šia instrukcija:
 • Įdėkite žaislą į atskirą skalbimo krepšį ar seną pagalvės užvalkalą – taip visos žaisliuko dalys liks savo vietoje;
 • Rinkitės kuo žemesnę skalbimo temperatūrą – labai karštas vanduo gali pažeisti minkštus pliušinius žaislus. Tikslesni skaičiai taip pat nurodomi etiketėje;
 • Neskalbkite žaisliukų su kitais daiktais – ypač su tais, kurie nėra atsparūs dažams arba patys gali žaislus nudažyti.
 1. Skalbimas rankomis. Jei minkštų žaislų skalbti mašinoje negalima, galite pasitelkti vieną iš šių valymo būdų:
 • Skalbkite žaislus kriauklėje, naudodami švelnius, kenksmingų medžiagų ir chemikalų neturinčius valiklius bei drungną vandenį. Papildomai dezinfekcijai siūloma žaisliuką įdėti į plastikinį maišelį ir trims paroms palikti šaldymo kameroje, tačiau toks metodas tiks tik tuomet, jei tai nėra pats mylimiausias Jūsų atžalėlės žaislas.
 • Naudokite šiukšlių maišą ir kepimo sodą – jei žaislas yra bent jau vidutinio dydžio, siūloma jį, kartu su puse puodelio kepimo sodos įdėti į šiukšlių maišą ir gerai jį pakratyti. Tuomet žaislą maiše palaikykite 15-20 minučių ir nuvalykite ant jo likusius sodos likučius.
 1. Džiovinimas. Bene saugiausia žaislus džiovinti švelniai juos įsukant į rankšluostį ir išspaudžiant kuo daugiau užsilikusio vandens, tačiau jokiu būdu negalima jų stipriai spausti ir gręžti. Tuomet žaisliuką kuriam laikui galima palikti ant tiesioginių saulės spindulių, pakabinti ant džiovyklės ar tiesiog padėti saugioje vietoje. Kai kuriuos minkštus žaislus galima džiovinti skalbinių džiovyklėje – tokiais atvejais rekomenduojama rinktis kuo žemesnę temperatūrą, o jeigu prireiks, papildomai žaisliuką išdžiovinti plaukų džiovintuvu.
 2. Siurbimas. Norėdami atsikratyti dulkių sankaupų, žaislus atsargiai galite išsiurbti pasitelkę dulkių siurblį – tam geriausiai tiks ne itin galingi, rankiniai modeliai.