Naudingi patarimai

Skalbimo ženklai: ar prieš skalbiant atsižvelgiate į juos?

Didelis skalbimo mašinų pasirinkimas
2024 02 08
moteris krauna drabuzius i skalbimo masina

Turbūt neįmanoma nepastebėti ant rūbų etikečių esančių skalbimo simbolių. Skalbimo ženklai, bent vienas ar keletas iš jų, pažymėti absoliučiai ant kiekvieno parduotuvėje įsigyti galimo drabužio ar audinio. Bet ar prižiūrėdami savo garderobą ir skalbdami atkreipiate į juos dėmesį? Kokios visų šių skalbimo simbolių reikšmės? Galų gale, ar verta į juos atsižvelgti? Plačiau apie tai skaitykite šiame gide.

drabuziai isskalbti skalbimo masinoje

Skalbimo simboliai: kas tai ir kam jie reikalingi?

Paprastai tariant, tai visoje tarptautinėje erdvėje galiojantys grafiniai simboliai, kurių tikslas yra greitai ir paprastai suteikti informaciją apie konkretaus rūbo priežiūrą: skalbimą, balinimą, sausą arba šlapią valymą, lyginimą ir džiovinimą. Mūsų dėvimi rūbai yra tekstilės gaminiai, pagaminti iš įvairių medžiagų, nuo medvilnės ir lino, iki šilko ir perdirbto poliesterio. Todėl kiekvieno rūbo priežiūros sąlygos gali skirtis. 

Pamatę kai kuriuos skalbimo ženklus, kartais jaučiamės lyg skaitydami kinų hieroglifus – kai kurie skalbimo mašinos ženklai, reikšmės jų atrodo visiškai neaiškios. Tokiu atveju, dažnai juos tiesiog ignoruojame. Bet to daryti tikrai nereikėtų. Žinant, kokios yra skalbimo ženklų reikšmės, tampa aišku, kokios gaminiui tinkamos skalbimo priemonės. O tai padeda išvengti galimo drabužių sugadinimo, kai skalbiama neatsižvelgiant į skalbimo simbolius. Taigi, kokie yra rūbų skalbimo simboliai ir ką jie reiškia?


Skalbimo ženklai ant rūbų

Skalbimo mašinos yra nepamainomas pagalbininkas buityje, tačiau norint rūbus skalbti teisingai, būtina vadovautis informacija, kurią perteikia skalbimo ženklai ant etikečių. Juk gali būti, kad koks nors pamėgtas megztinis gali būti skalbiamas tik rankomis!

drabuziu skalbimo etikete

Įprasto skalbimo režimas.

Šiuo ženklu pažymėta etiketė nurodo maksimalią skalbimo temperatūrą, kuri galioja daugumai rūbų – 30 oC.


Švelnaus skalbimo režimas. 

Jei drabužio etiketėje radote šį ženklą, reiškiasi, jį galima skalbti švelnesniu režimu – 40 oC temperatūros vandenyje.

Itin švelnaus skalbimo režimas. 

Tokiu ženklu pažymėtus rūbus galima skalbti kur kas aukštesnėje vandens temperatūroje – iki 50  oC.

Skalbimas rankomis.

Deja, šis skalbimo simbolis reiškia, kad drabužio apskritai negalima skalbti skalbimo mašinoje. Tokiu atveju, belieka prisipilti kubilą vandens, pasiraitoti rankoves ir...

drabuziai plaunami rankomis

Skalbti negalima.

Tai pats nedovanočiausias ženklas iš visų skalbimo ženklų. Jis reiškia, kad šio rūbo išvis negalima skalbti nei skalbimo mašina, nei rankomis. Apskritai, jį reikėtų pasaugoti nuo vandens, o jam sušlapus, elgtis labai atsargiai.

Tad tokie skalbimo ženklai ir jų reikšmės. Patariama jomis vadovautis, kitu atveju gali atsirasti rizika kaip nors sugadinti drabužį. Pavyzdžiui, netinkamai skalbiamas, jis gali susitraukti.

Džiovinimo ženklai ir jų reikšmės

Kaip ir skalbimo mašinos, taip ir džiovyklės palengvina mūsų gyvenimą. Tačiau ir jomis prižiūrint drabužius reikia naudotis tinkamai. Todėl yra ir drabužių priežiūros ženklai, skirti suteikti informaciją, kaip džiovinti konkrečius rūbus.

skalbimo masina ir dziovykle vonios kambaryje

Drabužį galima džiovinti elektrinėje džiovyklėje. Jei apskritime nėra taškų, reiškiasi džiovinimo temperatūra nėra aktuali.

Kuo daugiau taškų apskritime, tuo aukštesnė leidžiama temperatūra. Tad, šiuo atveju, drabužį taip pat galima džiovinti elektrinėje džiovyklėje, bet tik žemoje temperatūroje.

Du taškai apskritime reiškia, kad leidžiama vidutinė drabužių džiovinimo temperatūra elektrinėje džiovyklėje.

Deja, šiuo ženklu pažymėto rūbo džiovinti elektrinėje džiovyklėje negalima, todėl teks apsieiti su standartiniais džiovinimo metodais, pvz. balkone.

Šie skalbimo ženklai rodo, kad rūbą reikia džiovinti pakabintą.

Tokiu ženklu pažymėti drabužiai turi būti džiovinami patiesus ant plokštumos.

Šis ženklas taip pat nurodo džiovinimą patiesus ant plokštumos, tačiau dar ir nurodoma, kad jis turėtų būti šlapias (neišgręžtas).

Jei radote tokį ženklą, žinokite, kad rūbą teks džiovinti pavėsyje – saulė jam galimai kenksminga.


Lyginimo ženklai ir jų reikšmės

Šie drabužių priežiūros ženklai taip pat labai svarbūs kaip ir skalbimo ženklai ar džiovinimo. Ignoruojant jų reikšmes labai lengva lygintuvu sugadinti bet kurį tekstilės gaminį.

drabuziai lyginami lygintuvu

Lyginkite tik žema temperatūra įkaitintu lygintuvu – iki 110 oC, ir venkite garinimo, nes jis gali sugadinti audinį.

Daugiau taškiukų – didesnė leidžiama lyginimo temperatūra. Šiuo atveju ji vidutinė – iki 150 oC.

Trys taškiukai reiškia, kad audinys nebijo labai aukštos temperatūros, tad galite lyginti iki 200 oC temperatūra.

Gaila, bet drabužio lyginti negalima.

Balinimo ženklai ir jų reikšmės

Baliklius visada reikia naudoti atsakingai, nes kai kuriems audiniams balinimas gali būti kenksmingas. Vienas iš šių 3 ženklų turėtų būti ir ant jūsų drabužio etiketės:

drabuziu balinimo priemones

Tuščias trikampis reiškia, kad balinimui uždegama žalia šviesa. Galite tai daryti drąsiai su įvairiais balikliais, taip pat ir turinčiais chloro.

Jei vėl pasitelktume palyginimą su šviesoforų, tai šis ženklas primena geltoną šviesą – galima balinti, bet tinkamas tik baliklis be chloro.

Šiuo ženklu pažymėto rūbo balinti negalima – raudona šviesa.


Profesionalios audinių priežiūros ženklai ir jų reikšmės

Ne visus drabužių ir kitų tekstilės gaminių priežiūros darbus galime atlikti patys, kartais reikalinga profesionalios valymo paslaugos. Šie profesionalios priežiūros ženklai nurodo, kokio tipo valymas tinkamas.

profesionalus drabuziu valymas

P apskritime – tai sausas cheminis valymas perchloretilenu (tetrachloretenu).

Šiuo atveju, tinkamas sausas valymas angliavandeniliais.

Audiniui tinkamas drėgnas profesionalus valymas.

Šis ženklas nurodo, kad negalima daikto valyti sausu cheminiu būdu, taip pat negalima naudoti dėmių valiklių.

Pasitikrinkime žinias

Sužinoję, kokie yra skalbimo ženklai ir ką jie reiškia, turėtumėte jau gebėti perskaityti po jais slypinčią informaciją. Taigi, pasipraktikuokime suprasti šiuos hieroglifus primenančius ženklus:

Ką tai reiškia? Skalbti temperatūroje iki 30 oC, negalima balinti, galima džiovinti automatinėje džiovyklėje vidutinėje temperatūroje, lyginti aukšta temperatūra, cheminis valymas negalimas.

marskiniu skalbimo etikete

Tikėtina esate pastebėję ir tai, kad ant daugumos skalbimo mašinų yra įvairūs skalbimo programos simboliai. Jie žymi skalbimo mašinos galimybes, kurių galbūt nė neišnaudojate. Apie įvairias skalbimo programas ir kaip jas panaudoti, skaitykite kitame gide.

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?