Apsipirkimo gidai

Svarbiausi kompiuterių komponentai ir jų funkcijos

Didelis kompiuterių komponentų pasirinkimas
2019 01 04
komponentai kompiuteriui

Nereikia būti įgudusiems IT ekspertams, jog suprastume, kad kompiuteris yra sudarytas iš skirtingų komponentų, vienaip ar kitą užtikrinančių sklandų šio įrenginio veikimą. Kiekviena bendros sistemos dalis yra atsakinga už tam tikras funkcijas, nuo kurių priklauso ir kompiuterio galimybės, todėl renkantis naują įrenginį ar ketinant jį patobulinti, pravartu iš arčiau pažinti visus komponentus.

Kompiuterio pagrindinė plokštė

Tai bene svarbiausias kompiuterio komponentas, dar kitaip žinomas kaip motininė plokštė ─ prie jos jungiasi praktiškai visos kitos sistemos dalys. Nuo pagrindinės plokštės funkcionalumo priklauso šio įrenginio našumas ir galimybės ─ jei kitus komponentus jau išsirinkote, prie jų turėtumėte priderinti ir šią detalę. Atsižvelkite į jungčių tipus, jų išdėstymą bei formas ─ tik taip visa kompiuterio sistema veiks sklandžiai ir efektyviai.


Procesorius

Kompiuterio procesorius (CPU), vadinamas smegenimis ar varikliu ─ šis komponentas apdoroja visus sistemos duomenis, todėl jam tenka atsakomybė už šių įrenginių efektyvumą ir sklandų mūsų darbą.

Renkantis šias detales, tenka apgalvoti daugybę techninių niuansų, tačiau jei nesate kompiuterių žinovas, užteks, jei žinosite, kad daugiau branduolių ir didesnį taktinį dažnį turintys gaminiai užtikrina geresnį kompiuterio efektyvumą. Tačiau patys geriausi procesoriai reikalingi ne visais atvejais: pavyzdžiui, jei kompiuterį naudosite tik elementariems darbams, Jums turėtų pakakti ir 2 branduolių.


Operatyvioji atmintis (RAM)

Šis komponentas naudojamas tik tuomet, kai kompiuteryje veikia aktyvios programos, todėl galima sakyti, kad RAM paskirtis ─ užtikrinti nestringantį visų iš karto atidarytų programėlių veikimą. Kalbant abstrakčiai, kuo didesnis yra šios atminties kiekis, tuo daugiau veiksmų galima atlikti vienu metu, tačiau taip pat svarbu atkreipti dėmesį į MHz išreikštą spartą ir tipą. Šis pasirinkimas ir vėlgi priklauso nuo to, kokiems tikslams dažniausiai naudosite kompiuterį.


Vidinis kietasis diskas

Tai ta kompiuterio vieta, kurioje saugoma visa Jūsų sukaupta informacija, tad šiuo atveju svarbiausia pasirinkti Jūsų poreikius atitinkančią talpą, kuri priklauso nuo to, kiek filmų, nuotraukų ar kitų failų esate sukaupę. Be visų papildomų niuansų,         taip pat skiriasi ir kietųjų diskų tipai: pagrindiniai iš jų yra HDD ir SSD. Pirmasis variantas vertinamas dėl mažesnės kainos, tačiau jei Jums labiau aktuali sparta, vertėtų pagalvoti apie kur kas efektyvesnį SSD modelį.


Vaizdo plokštė

Kaip galima suprasti iš pavadinimo, vaizdo plokštės (GPU) yra atsakingos už kompiuterio ekrane matomo vaizdo atkūrimą ir apdorojimą. Šis komponentas ypač aktualus tiems, kurie mėgsta žaisti aukštos kokybės žaidimus ar darbuojasi su grafikos programomis. Išskiriami du pagrindiniai šių detalių tipai: integruota (jau esanti procesoriuje, dažniausiai pigesnė ir paprastesnė) bei išorinė, užtikrinanti kur kas didesnį efektyvumą.


Garso plokštė

Nors praktiškai visuose kompiuteriuose yra garso adapteris, jo efektyvumo užtenka ne kiekvienam ─ būtent tokiais atvejais ir praverčia garso plokštės, ypač mėgstamos žaidėjų, melomanų ir filmų gerbėjų tarpe. Jei manote, kad kompiuteriui trūksta garso, šis komponentas Jums gali padėti. Išorinė garso plokštė puikiai tiks Jūsų nešiojamam kompiuteriui, o vidinę galėsite panaudoti stacionariam įrenginiui.


Maitinimo šaltinis

Šis komponentas, trumpinamas kaip PSU, yra atsakingas už elektros srovės perdavimą kitoms detalėms. Maitinimo šaltinis jungiamas prie motininės plokštės, todėl svarbu atsižvelgti į šios detalės jungtis ir dydį. PC maitinimo blokas skiriasi savo galingumu, tad pravartu iš anksto susiskaičiuoti, kiek energijos prireiks kitiems komponentams ─ taip užsitikrinsite sklandų ir nenutrūkstamą darbą.


Optiniai įrenginiai

Nors CD ar DVD diskai naudojami vis rečiau, ne vienas iš mūsų vis dar turi nemenką jų kolekciją ─ būtent jų nuskaitymui ir yra skirti optiniai prietaisai. Priklausomai nuo tipo, juos galima naudoti ir kaip išorinius priedus, ir kaip vidines kompiuterio detales. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, į tai, jog optiniai įrenginiai gali nuskaityti skirtingus diskų tipus, todėl iš anksto turėtumėte pagalvoti, kam juos naudosite.


Ventiliatoriai ir aušintuvai

Kiekvienas kompiuterio komponentas generuoja tam tikrą šilumos kiekį, todėl reikia pasirūpinti, kad karštis nesikauptų, bet išsisklaidytų ─ šiam tikslui naudojami kompiuterio ventiliatoriai. Renkantis juos, svarbu atkreipti dėmesį į triukšmo lygį, sukimosi greitį bei dydį: net ir lėtesnis, bet didesnis ventiliatorius gali būti efektyvus, tačiau išmatavimus reikėtų derinti prie korpuso.


Šių ventiliatorių skaičius nėra ribojamas, tačiau dar svarbesni nei jie, yra vaizdo plokščių bei procesorių aušintuvai, kurie atsakingi už optimalią šių sistemos dalių temperatūrą ─ be jų kompiuteris iš karto išsijungtų. Įprastai naudojamas aušinimas oru, tačiau jei daug investavote į galingą įrenginį, galite išbandyti aušinimą vandeniu ─ tai dar efektyvesnis būdas išvengti detalių perkaitimo.