Naudingi patarimai

Alyva 5w30 ar 5w40?

2020 12 03
variklines alyvos pildymas automobilyje

Konkreti automobilio alyva, kurią turėtumėte naudoti savo transporto priemonei yra pažymėta kiekvieno automobilio knygelėje. Vis tik, jei tokios informacijos nerandate ir nežinote kurią iš įprastai rekomenduojamų 5w30 ir 5w40 variklių alyvų pasirinkti, pirmiausia turėtumėte išsiaiškinti kuo jos skiriasi ir kokiems varikliams viena ar kita alyva yra tinkamiausia. 

Ką reiškia žymėjimas?

automobilio alyvos tikrinimas

Tokį variklio alyvų ženklinimą priėmė Amerikos automobilių inžinierių asociacija (SAE), tačiau toks žymėjimas naudojamas ir Europoje. 

Pirmiausia išsiaiškinkime raidės „w“ reikšmę. Taip žymimos universalios alyvos tinkančios tiek žiemai, tiek vasarai. Išvertus iš anglų kalbos „w“ reiškia žiemą (angl. winter). Skaičius prieš „w“ nurodo alyvos klampumą arba kitaip tirštumą esant žemai temperatūrai. Skaičius po jo nurodo klampumą esant aukštesnei temperatūrai (100° C – kinematinei klampai ir 150° C – dinaminei klampai), kai variklis veikia

Jei alyva yra per daug tiršta ji negalės tinkamai cirkuliuoti variklyje, tačiau jei ji bus per skysta ji neapsaugos judančių variklio dalių nuo dėvėjimosi. Klampa didėja temperatūrai krentant ir mažėja jai kylant. 

Alyva, kuri yra klampesnė kai variklis dirba, geriau apsaugo variklio komponentus, tačiau kai kuriais atvejais ji gali būti per tiršta, kad efektyviai apsaugotų variklio veikimą. Štai kodėl svarbu pasikonsultuoti su variklio gamintoju, kokia tiksliai alyvos rūšis yra tinkamiausia.

Tepalo 5w30 ir 5w40 skirtumai 

geriausia varikline alyva automobiliui

Galima išskirti du pagrindinius skirtumus: kinematinės klampos ir dinaminės klampos charakteristika. 

  • 5w30 alyvos kinematinė klampa yra tarp 9,3-12,5 mm² / s, o dinaminė klampa – 2,9 mPas.
  • 5w40 alyvos kinematinė klampa yra tarp 12.5-16.3mm²/s, o dinaminė klampa – 3.5mPas. 

Tai reiškia, kad kiekviena alyva yra tokia pat klampi esant žemesnei temperatūrai ir išliks tokia pat ir esant -30° C temperatūrai. Tačiau, 5w40 alyva skiriasi nuo 5w30 alyvos tuo, kad esant aukštesnei temperatūrai ji ir yra veiksminga iki 50° C, o ne iki 30° C.


5w40 ir 5w30 variklinės alyvos turi penkias žiemos klampumo klases, tai reiškia, kad jos veiksmingos iki -30° C temperatūros ir yra klampesnės esant labai žemai temperatūrai, palyginti su, tarkime, 10w40 alyva. 

Įprastai 5w40 alyva naudojama didesnio našumo varikliuose, kurių darbinė temperatūra ir apkrovos yra aukštesnės nei įprasta – tarkim daug važinėjant mieste, stovint kamščiuose ar važiuojant didesniu greičiu.