Naudingi patarimai

Čiužinių valymas ir keitimas: kada?

Didelis čiužinių pasirinkimas
2019 12 12
seima guli ant patogaus ir svaraus ciuzinio

Ne paslaptis, kad čiužiniai ženkliai prisideda prie mūsų miego kokybės – būtent dėl to pakankamai dėmesio turime skirti ne tik jų pasirinkimui, bet ir tolimesnei priežiūrai. Čiužinį reikėtų valyti ne tik pastebėjus didesnius nešvarumus – jei tai darysite reguliariai, šie darbai bus kur kas paprastesni. Šį kartą aptarsime, su kuo ir kaip valyti čiužinį bei išskirsime pagrindinius ženklus, bylojančius, jog pats metas pagalvoti apie jo keitimą.


Čiužinio valymas namuose

Efektyviausi būdai, kaip ir su kuo valyti čiužinį, priklauso nuo to, su kokiomis dėmėmis Jums tenka susidurti – išskyrėme pačias populiariausias situacijas.

Kraujo dėmės

„Šviežias“ dėmeles galima panaikinti pasitelkiant šaltą vandenį ir sausą, baltą audeklą. Tereikia apšlakstyti vandeniu tą vietą, kur yra dėmė ir trinti ją su audiniu tol, kol ji visiškai išnyks. Procesas gali būti ilgokas, tačiau veiksmingas. Visgi, jeigu kraujo dėmė yra įsisenėjusi, teks imtis kur kas sudėtingesnių valymo procedūrų.

Jums reikės:

- Pusės stiklinės krakmolo (galima pakeisti 1 šauktu indų plovimo skysčio);

- Ketvirtadalio šaukštelio vandenilio peroksido;

- Šaukšto druskos.

Valymo eiga:

 1. Maišykite visus aukščiau minėtus ingredientus tol, kol masė primins pastą.
 2. Užtepkite ją ant kraujo dėmės ir palikite išdžiūti kelioms valandoms.
 3. Pastą nulupkite, o buvusią dėmės vietą išsiurbkite dulkių siurbliu su specialiu antgaliu, kad būtų pašalinti visi likučiai.
 4. Jei dėmės pilnai nepasišalino, tą pačią procedūrą reikėtų pakartoti dar kartą.

Šlapimas

Svarstant, kaip išvalyti čiužinį nuo šlapimo, paprasčiausia pasitelkti visiems gerai žinomas priemones: vandenį, actą ir sodą arba krakmolą. Toliau vadovaukitės šiais žingsniais:

 1. Nusausinkite čiužinį ant nelaimės vietos uždėję popierinį rankšluostį ir palikę jį kuriam laikui.
 2. Kol susigėrinėja paskutiniai likučiai, pasigaminkite vandens ir acto mišinį.
 3. Užpilkite (o dar geriau – užpurkškite) jį ant dėmės, palikite kelioms minutėms ir nusausinkite.
 4. Jei jaučiamas ir nemalonus aromatas, jį panaikins soda arba krakmolas – užbarstykite vieną pasirinktą priemonę ant viso čiužinio ir palikite kelioms valandoms ar net visai nakčiai.
 5. Dulkių siurbliu (geriausia – su specialiu antgaliu) išsiurbkite visus pasirinkto „valiklio“ likučius ir įsitikinkite, kad čiužinio valymas nuo šlapimo iš tiesų pavyko!

Reguliarus valymas

Tam, kad išvengtumėte bakterijų ir ne visuomet malonaus kvapo kaupimosi, čiužinį reikėtų pavalyti maždaug kartą per mėnesį. Šiems procesams gali būti pasitelkiamos skirtingos priemonės, todėl patys galėsite nuspręsti, kaip valyti čiužinį Jums yra patogiausia:

 • Čiužinio valymas su soda. Galima sakyti, kad tai kone populiariausias ir mažiausiai pastangų reikalaujantis metodas. Jums tereikia soda apibarstyti čiužinio paviršių (kartais ji sumaišoma su 3-4 lašiukais levandų ar kito eterinio aliejaus) ir palikti maždaug valandai ar kelioms. Tuomet kruopščiai nusiurbkite visus likučius ir mėgaukitės kur kas švaresniu ir gaiviau kvepiančiu čiužiniu!
 • Čiužinio valymas actu. Ši priemonė pasitelkiama įvairių skysčių (kavos, sulčių, jau minėtojo šlapimo ar kt.) dėmėms, tačiau ją taip pat galima naudoti ir dezinfekcijai. Tuomet plonu acto sluoksniu (idealiausia – purškiant) reikėtų padengti visą čiužinio plotą ir leisti jam išdžiūti. Jei pastebėsite didesnių dėmių, acto galite nepagailėti. Šiam sluoksniui įsigėrus, vertėtų pakartoti procedūrą su soda ir galiausiai visus likučius išsiurbti specialų antgalį turinčiu dulkių siurbliu.
 • Čiužinio valymas garais. Nors čiužinį būtų galima išvalyti ir garų funkciją turinčiu dulkių siurbliu ar kitais gariniais prietaisais, toks metodas turi vieną trūkumą – didelį drėgmės kiekį. Čiužinys gali neišdžiūti net kelias dienas, o bet kokie drėgmės likučiai dar labiau traukia bakterijas – tai reiškia, kad šis valymas gali padaryti daugiau žalos nei naudos ir čiužinių gamintojai nerekomenduoja jo rinktis. Lygiai taip pat reikėtų vengti ir plaunančių dulkių siurblių.

Kada reikia keisti čiužinį?

Net ir reguliariai prižiūrint čiužinį, anksčiau ar vėliau ateina metas jį pakeisti. Dažniausiai šie gaminiai sėkmingai tarnauja maždaug 7 – 10 metų, tačiau artėjant šiam terminui, apie gresiančius pokyčius išduoda ir šie ženklai:

 • Padažnėję nugaros skausmai rytais. Tai gali reikšti, jog Jūsų naudojamas gaminys nebesuteikia reikiamos atramos – jei nesiimsite veiksmų, skausmai gali ir stiprėti, ir dažnėti.
 • Dažnesnis čiaudulys lovoje. Dėl to reikėtų kaltinti susikaupusias dulkes ir alergenus. Tiesa, šiuo atveju nebūtina iš karto skubėti į parduotuvę: situaciją gali išgelbėti kruopštus čiužinio valymas (ypač tuomet, jei apie šį darbą dažnai „pamiršdavote“) bei papildomai įsigytas antčiužinis.
 • Lova labiau primena hamaką. Nors minkštai įdubusioje lovoje gulėti nėra itin nepatogu, tokia įduba dažnai byloja apie gerokai per daug susidėvėjusias spyruokles, atramas ir kitus svarbiausius mechanizmus. Jei nesiimsite veiksmų, neilgai trukus tai gali turėti įtakos ir Jūsų savijautai.

Reguliariai atlikdami valymo darbus ir įsiminę svarbiausius čiužinio nusidėvėjimo požymius, galėsite būti tikri, jog padarėte viską, kad poilsis būtų kaip įmanoma patogesnis. Visa tai nepareikalaus daug Jūsų laiko, tačiau rezultatai bus akivaizdūs!

Pirkėjams patiko šis įrašas

3.8/5
10 Pirkėjų įvertinimų

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?