Naudingi patarimai

Organizuojame daržą sklype: ką svarbiausia žinoti?

Didelis šiltnamių, lysvių pasirinkimas
2020 02 16
kaip tvarkyti ir paruosti darza naudojimui

Savas daržas suteikia galimybę maitintis ne tik sveikiau, bet ir saugiau – juk naudodami savo pačių užaugintus produktus iš tiesų žinome, ką valgome. Tačiau siekiant, kad derlius būtų gausus, o pats daržas nekeltų rūpesčių ir negadintų bendro eksterjero, vien tokių norų nepakanka. Apie daugelį aspektų turėtumėte pagalvoti planavimo stadijoje, kuomet tik svarstote, kaip įsirengti daržą. Pasikliaukite šiais patarimais – tuomet pavyks išvengti daržo organizavimo rūpesčių!

Pasirinkite tinkamą daržo vietą

Labai svarbu, kad daržo vieta būtų pakankamai lepinama saulės spindulių ir kaip įmanoma labiau apsaugota nuo vėjo. Venkite pavėsį sudaryti galinčių didelių medžių ar pastatų ir savo patogumui pagalvokite, kaip greitai pasieksite vandens šaltinį. Tiesa, reikėtų įvertinti ir tai, jog kurį laiką Jūsų daržas bus „plikas“ – jeigu nenorite, kad toks vaizdas gadintų Jūsų puoselėjamą eksterjerą, neskirkite jam paradinių zonų.

Apsvarstykite šiltnamio idėją

Turint pakankamai daug laisvos erdvės ir norint derliumi džiaugtis ilgesnį laikotarpį, verta pagalvoti apie šiltnamio įsigijimą. Šis statinys nesunkiai gali įsilieti į bendrą kiemo aplinką – šiuo atveju ir vėlgi reikėtų įsitikinti, kad pasirinktoje vietoje nėra saulę užstoti galinčių pastatų ar augalų. Tuomet beliks pasirūpinti šiltnamio įrengimo darbais, kad maksimaliai išnaudotumėte visą turimą vietą – šiam statiniui pritaikomų idėjų rasite ir šiame straipsnyje.


Pagalvokite, kaip atskirti daržą nuo poilsio zonos

Tam, kad poilsiaudami kieme nuolatos negalvotumėte apie daržo priežiūrą, o jo išvaizda nesugadintų Jūsų puoselėjamos aplinkos, reikia pagalvoti apie tai, kaip atskirti daržą nuo vejos ar poilsio zonos. Priklausomai nuo to, kurioje vietoje yra daržas, galite išbandyti vieną iš šių idėjų:

  • Tvorelės. Tai vienas paprasčiausių būdų norint padalinti dvi sklypo zonas. Jei tvorelė bus pakankamai tvirta, ant jos galėsite pakabinti vazonus su gėlėmis ar papuošti ją vijokliniais augalais – rezultatas dėl to bus tik dar žavesnis.
  • Takeliai. Tvarkingais takais rekomenduojama pasirūpinti ne tik atskiriant dvi erdves, bet ir pačiame darže, taip sukuriant kur kas patrauklesnę jo išvaizdą. Šiam tikslui galima pasitelkti dekoratyvinę skaldą ar netgi trinkeles.
  • Didesni augalai. Zoną, skiriančią daržą ir poilsio erdvę, galima apsodinti vešliais krūmais ar aukštais medžiais. Nors teks palūkėti, kol jie užaugs, galutinis rezultatas tikrai pranoks visus lūkesčius.

Apsispręskite dėl lysvių tipo

Nors neretai galima išgirsti patarimų, kad verta eksperimentuoti su lysvių formomis, taip suteikiant daržui daugiau įmantrumo, siūlome į šį aspektą žiūrėti iš praktinės pusės. Įsitikinkite, kad prie kiekvienos lysvės galėsite lengvai prieiti – tam reikėtų palikti bent jau 40 cm tarpus. Pačias lysves reikėtų formuoti platesnes, maždaug 80 – 120 centimetrų, taip maksimaliai išnaudojant turimą vietą.

Pastaruoju metu itin palankiai vertinamos pakeltos lysvės. Toks sprendimas darže prideda daugiau estetikos, tačiau apie jas verta pagalvoti ir dėl praktinės pusės, kadangi naudojant šias konstrukcijas, piktžolės nebeauga ant žemės kraštų, taigi jie nebereikalauja Jūsų priežiūros. Tikriausiai neprieštarautumėte šio darbo atsisakyti!

Nuspręskite, kur stovės komposto dėžė

Tai dar vienas daržui labai naudingas, tačiau eksterjerui žavesio nepridedantis sklypo elementas. Būtent dėl šios priežasties komposto dėžei siūloma surasti kuo neutralesnę, mažiau pastebimą (ar netgi visiškai slaptą) vietą. Tam ypač tinka sklypo galas ar pavėsis, kur didelio derliaus vis vien nebūtų. Šalia galite pasodinti porą krūmų – tai dar labiau padės neutralizuoti aplinką.