Naudingi patarimai

Kaip paruošti šiltnamį darbams?

Didelis šiltnamių pasirinkimas
2020 01 22
kaip paruosti siltnami naudojimui

Visiems norisi, kad šiltnamio derlius būtų kaip įmanoma gausesnis, tačiau vien norų šiuo atveju nepakanka. Artėjant naujam gėrybių sezonui, pats metas pradėti pasiruošimo darbus, kurie ir garantuos Jūsų sėkmę. Šį kartą pakalbėsime apie tai, kaip paruošti šiltnamį sezono pradžiai ir apie kokias užduotis verta pagalvoti artėjant jo pabaigai.

Šiltnamio dezinfekcija

Labai svarbu sunaikinti šiltnamyje „apsigyvenusius“ mikroorganizmus – tai virusai, bakterijos, grybai ir kiti panašūs kenkėjai, galintys turėti neigiamos įtakos būsimajam Jūsų derliui. Šis darbas atliekamas rudenį arba ankstyvą pavasarį. Yra ne vienas skirtingas būdas, kaip dezinfekuoti šiltnamį – tam gali būti pasitelkiami specialiai augalų apsaugai skirti produktai, atitinkamos trąšos, botaniniai ekstraktai ar augalų ištraukos. 


Šiltnamio žemės atnaujinimas

Toje pačioje vietoje sodinant tuos pačius augalus, iš dirvos jie nuolat gauna tik tas pačias medžiagas, o joje daug paprasčiau įsiveisia būtent toms produktų rūšims neabejingi kenkėjai. Priešingai nei lauke, pritaikyti sėjomainos principą viduje yra itin sudėtinga, todėl siekiant sulaukti didesnio derliaus, prieš kiekvieną sezoną būtinas šiltnamio žemės paruošimas ir atnaujinimas. Patariama nukasti maždaug 10 cm sluoksnį ir surasti sklype vietą, kur jį būtų galima užpilti ant komposto krūvos. Tinkamai ją prižiūrint (perkasant, išrenkant piktžoles), šią žemę į šiltnamį bus galima gražinti po 2-3 metų.

Tačiau šių darbų nebūtina atlikti kasmet – svarbu įvertinti realią situaciją. Jei paėmus šiek tiek žemės į rankas matosi, kad ji sušokusi ir neįgerianti drėgmės, verta pagalvoti apie pokyčius. Apie tai byloja ir prastesnis derlius bei padažnėjusios augalų ligos. Tačiau jei taip nėra, gruntą tiesiog galima patręšti papildais.

Mulčiavimas

Idealiausia, jei seną mulčią iš šiltnamio pašalinsite dar rudenį – tai puiki terpė ligų užkratams veistis. Tačiau ir ruošiantis pavasario sezonui dar nevėlu šį darbą padaryti. Mulčio spalvą reikėtų derinti pagal metų laiką: vasarą, kuomet labai karšta, geriausia rinktis šviesius, pernelyg neįkaistančius atspalvius (tam ypač tinka šienas), o ankstyvam pavasariui verčiau naudoti tamsius, šilumą pritraukiančius ir išlaikančius tonus. Tam labai tinka kompostas bei nurūgštintos durpės.


<