Naudingi patarimai

Kaip išsirinkti tinkamus tapetus?

Didelis tapetų pasirinkimas
2020 05 08
mergina klijuoja tapetus savo kambariui

Sienų klijavimas tapetais – nesudėtingas ir vis dar pakankamai populiarus dekoravimo būdas, kuris leidžia išbandyti pačias netikėčiausias idėjas. Visgi, nusprendus išsirinkti naujus tapetus, tenka apgalvoti ne vieną svarbų aspektą. Jie yra gaminami iš skirtingų medžiagų, o taip pat turime galimybę susipažinti su ypatingai gausia skirtingų spalvų ir raštų įvairove. Šį kartą pakalbėsime apie visus šiuos svarbius pasirinkimo aspektus.

Tapetų tipai

Apsispręsti, kokio tipo tapetais dekoruoti savo kambario sienas, yra nelengva užduotis. Jei sienų tinkas yra senas, linkęs skilinėti ar pastatas yra naujos statybos, geriausia rinktis tvirtus tapetus, kurie atliktų apsauginio sluoksnio funkciją. Jei sienos visiškai lygios arba dažytos, galima rinktis įmantresnius tapetus, daugiau dėmesio skiriant jų raštams. Tačiau svarbu žinoti, kad šie gaminiai yra gaminami iš skirtingų medžiagų – nuo jų priklauso ir tapetų klijavimas, ir kitos svarbios ypatybės. Visas jas ypatingai gerai reikėtų žinoti tuomet, jei tapetus klijuosite patys. Šį darbą tikrai įmanoma atlikti be profesionalo pagalbos, tačiau pirmiausia pradėkite nuo pažinties su skirtingais jų tipais.

Šiuo metu prekyboje galima rasti šiuos tapetų tipus:

  • Popieriniai tapetai. Nuo seno žinomi popieriniai tapetai dažniausiai yra gaminami iš viengubo ar dvigubo popieriaus. Tai būtina turėti galvoje ne tik mąstant apie tapetų eksploataciją, bet ir apie klijavimo darbus, mat klijais sudrėkintus tokius tapetus klijuoti reikia itin kruopščiai ir atsargiai. Dviejų sluoksnių popieriniai tapetai brangesni už vieną sluoksnį turinčius gaminius, tačiau jie yra atsparesni mechaniniams pažeidimams. Popieriniai tapetai – ekologiškiausi, lengvai praleidžia drėgmę. Kadangi dažniausiai popieriniai tapetai yra ne tik ekologiški, bet ir pigūs, juos neretai renkamasi vaikų kambariui. 

  • Flizelino tapetai. Tai plačiausiai šiuo metu tapetų gamyboje naudojama medžiaga. Ji yra žymiai patvaresnė negu klasikiniai popieriniai tapetai. Nors flizelininiai tapetai neišlygina didesnių kosmetinių paviršiaus nelygumų, tačiau jie puikiai armuoja nedidelius įtrūkimus. Šių tapetų klijavimą labai palengvina tai, kad klijai tepami ne ant tapetų, o ant sienų. Taip pat ši medžiaga klijavimo metu „nesiburbuliuoja“ ir nesideformuoja: jie nesusitraukia nei skersine, nei išilgine kryptimi. Flizelininiai tapetai yra pralaidūs orui, vandeniui ir garams – tai leidžia sienoms „kvėpuoti“. Jeigu flizelinas padengiamas kokia nors danga (pavyzdžiui, vinilu), tokie tapetai vadinami „viniliniais flizelino pagrindu“ . Šiuo atveju flizelino pralaidumas orui prarandamas dėl nepralaidaus viršutinio vinilinio sluoksnio.

  • Viniliniai tapetai. Nesvarbu, ar šie gaminiai bus pagaminti flizelino, ar popieriaus pagrindu, jie pasižymės elastingumu, dideliu atsparumu mechaniniam poveikiui, plovimui ir ultravioletiniams spinduliams. Elastingais viniliniais tapetais klijuojami ne tik privatūs butai, bet ir visuomeninės patalpos. Smulki vinilinių tapetų paviršiaus faktūra blizga lyg šilkas, juos lengva valyti ir plauti. Viniliniai tapetai nepraleidžia drėgmės, todėl turi būti klijuojami tik ant kokybiškų, nedrėkstančių sienų. Tapetus galima plauti net ir skalbimo milteliais. Be to, jie pasižymi išskirtinėmis priešgrybelinėmis ypatybėmis. Kalbant apie jų priežiūrą, reikėtų paminėti, jog yra ir daugiau veiksmingų būdų, kaip plauti tapetus. Parengėme  Jums patarimus, ką reikėtų žinoti apie tapetų valymą.
  • Tekstiliniai tapetai. Jie atrodo stilingai ir prabangiai, todėl daugelis norėtų juos rinktis sienų apdailai, tik priešingai nei tradicinius, iš tekstilės pagamintus tapetus ganėtinai sudėtinga priklijuoti. Tekstiliniai tapetai, kitaip nei įprasti, reikalauja kruopštaus sienų paviršiaus paruošimo. Paviršius turi būti lygus, švarus ir sausas, o juos klijuoti patartina pirštinėmis, kad darbo metu tapetai nesusiteptų. Jeigu pasirinksite tekstilinius tapetus su neaustinės medžiagos pagrindu, tai labai palengvins klijavimo procesą, mat klijus tokiu atveju reiks tepti ne ant tapetų, o ant sienos. 
  • Stiklo pluošto tapetai. Šio tipo tapetai dažniausiai yra pasitelkiami sienų nelygumų ir kitų deformacijų šalinimui. Pavyzdžiui, tuomet, kai norima efektyviai užmaskuoti ne visai lygiai nuglaistytas sienas ar plokščių susidūrimus. Po to šie tapetai neretai yra dažomi ar padengiami lateksu. Jie bus nepralaidūs drėgmei ir nustebins ilga tarnavimo trukme – daugelį jų galima perdažyti iki 10 kartų.
  • Dažomi tapetai. Jie yra nepaprastai stiprūs, todėl leis išlaikyti lygią sieną bei padengti visus jos nelygumus bei įtrūkimus. Padengus tapetus dažais, visiškai paslepiami jų sujungimai. Išsirinkę norimos faktūros tapetus, juos galite padengti pageidaujama spalva, mat uždažymui galite naudoti bet kokius žinomų gamintojų dažus. Dažomų tapetų rulonai yra žymiai ilgesni ir platesni nei įprastai, viename rulone yra 25 m, o plotis siekia 106 cm – tai leidžia sutaupyti ir padengti didesnį sienos plotą. 
  • Fototapetai. Tai – pakankamai nauja tapetų rūšis, patinkanti tiems, kuriuos domina įmantrios sienų tapetavimo idėjos. Jų gamybai pasitelkiamas vinilas ir flizelinas, kuriuos aptarėme aukščiau. Pagrindinis tokių tapetų išskirtinumas – itin realistiški, nuotraukas primenantys atvaizdai, kurie leidžia pagyvinti bet kokį kambario interjerą. Priklausomai nuo pageidavimų, tokiu atvaizdu galima dekoruoti visą, arba tik dalį sienos. Fototapetai yra pakankamai ilgaamžiški, tačiau itin drėgnose erdvėse geriau jų nenaudoti – priešingu atveju ilgainiui galite išvysti pelėsio požymių.


Kaip išsirinkti tapetų raštus ir spalvas? 

Tapetai pasižymi ypatingai plačia skirtingų raštų ir atspalvių įvairove – tai vienas ryškiausių jų privalumų tuomet, kai svarstoma, kas geriau: tapetai ar dažymas. Pasirinkus tinkamą tapetų raštą ir spalvą, atsiranda galimybė padidinti arba sumažinti erdvę, suteikti jai jaukumo arba griežtumo, kurti nuotaiką, netikėtas optines iliuzijas, kurios vizualiai pakeičia patalpas. Atkreipkite dėmesį į kelis esminius niuansus:

  • Ankštesnėse patalpose labiau tinka smulkaus ir neryškaus piešinio, o erdvesnėse – stambesnio piešinio nekontrastingi tapetai.
  • Žemas kambarys, išklijuotas vertikaliojo piešinio tapetais, atrodys aukštesnis, o nedidelio ploto kambariuose rekomenduojama klijuoti horizontaliojo piešinio tapetus, kurie vizualiai pažemina patalpas.