Naudingi patarimai

Užuolaidų kabinimas: būdai ir patarimai

Didelis užuolaidų pasirinkimas
2020 08 25
mergina atveria sviesias uzuolaidas nuo lango ir grozisi sviesiais miesto vaizdais pro langa

Turbūt daugelis sutiks, kad užuolaidos kambariui suteikia jaukumo. Ypač jei pasirinktas kokybiškas audinys, o spalva ir stilius dera prie bendro kambario interjero. Tačiau, jų kabinimas nėra toks paprastas, netinkamai pakabinus, net ir gražiausias audinys atrodys ne elegantiškai. Straipsnyje apžvelgsime dažniausiai daromas klaidas ir patarsime kaip tiksliai išmatuoti karnizą bei užuolaidas jog jos atrodytų tobulai.

Užuolaidų stiliai

Renkantis itin svarbu per daug nenukrypti nuo jau vyraujančio stiliaus kambaryje. Per daug spalvingos užuolaidos atrodys neestetiškai skandinaviško ar rustic stiliaus kambaryje, tuo tarpu balta spalva atrodys per daug nuobodžiai industrinio ar boho stiliaus namuose. Tad į kokius faktorius atkreipti dėmesį renkantis?

Spalvos ir raštai. Užuolaidos, ypač jei turite didelius langus, atlieka svarbų vaidmenį kuriant bendrą kambario vaizdą. Internete galite rasti spalvų palečių, kuriose pateikiama kokios spalvos dera tarpusavyje, tai leis per daug nenuklysti į šoną ir sukurti darnų vaizdą. Taip pat galite vadovautis taisykle 60-30-10. Remiantis šia taisykle, kambaryje turėtų vyrauti 3 spalvos. Pagrindinė spalva turėtų sudaryti 60 % kambario. Antroji spalva turėtų sudaryti 30 % kambario, o paskutinė spalva neturėtų viršyti 10 %. Užuolaidos turėtų derėti būtent su pagrindine kambario spalva. 

rausvos uzuolaidos svetaines kambaryje derancios prie interjero

Audinys. Renkantis svarbu išsirinkti kokybišką audinį. Dažniausiai naudojami 4 tipų audiniai.

  • Šilkas – klasikinio stiliaus, lengvai krentančios, šiek tiek permatomos, todėl tinka kaip dieninių užuolaidų pasirinkimas.
  • Medvilnė – lengvai prižiūrima, gali būti įvairių spalvų ir storio, todėl gali tikti ir kaip naktinių užuolaidų pasirinkimas.
  • Linas – sunkiau prižiūrimas nes gana lengvai glamžosi, kaip ir medvilnė gali būti įvairių spalvų ir storių.
  • Poliesteris – lengvai prižiūrimas, suteikia lengvumo pojūtį, gali būti naudojamos tiek kaip naktinės, tiek kaip dieninės užuolaidos.

Dieninėms rinkitės lengvą, mažiau tankų, permatomą audinį, kad šviesa lengvai galėtų patekti į kambarį. Naktinėms priešingai, rinkitės kuo tankesnį, sunkesnį audinį, kuris pilnai užtamsintų kambarį.


Norintiems daugiau sužinoti apie spalvas, derinius ir audinio pasirinkimą, skaitykite straipsnį: Kaip rinktis užuolaidas?

Kaip išmatuoti?

Išsirinkus stilių ir audinį, sekantis žingsnis – išmatuoti kokio ilgio ir pločio karnizas bei užuolaidos jums reikalingi. Galima išskirti 3 dažniausiai daromas klaidas: pakabinamos per trumpos arba kaip tik per ilgos užuolaidos, pasirenkamas per siauras karnizas arba jis pakabinamas per žemai. Norint išvengti šių klaidų, išmatuokite viską itin atsakingai. 

Karnizo kabinimo aukštis. Jei langą vizualiai norite padidinti, rekomenduojama karnizą kabinti 10-20 cm aukščiau lango rėmo.

Karnizo ilgis. Pirmiausia išmatuokite lango nišą. Rekomenduojama jog karnizas būtų bent po 15 cm ilgesnis iš abiejų lango šonų. Prie lango nišos pločio pridėkite papildomus 30 cm ir žinosite koks karnizas jums reikalingas. Pavyzdžiui: jūsų lango niša yra 150 cm, iš abiejų lango pusių paliksite po 15 cm, tad 150 + 15 + 15 = 180 cm. Tokio ilgio karnizo ir ieškokite. 

moteris matuoja karnizo ilgi uzuolaidoms kabinti kambaryje

Užuolaidos plotis. Plotis priklauso ir nuo to, kokiu būdu jas kabinsite. Jei ant karnizo su bėgeliais – matuokite visą karnizo ilgį, jei ant karnizo ant kurio mausis žiedeliai, matuokite ilgį iki antgalių, kurie užsideda ant karnizo galų. Jei išsirinkote dienines lengvas užuolaidas, audinys turėtų būti 2,5-3 kartus ilgesnis nei karnizas, jei renkatės naktines storesnes užuolaidas, audinys ilgesnis turėtų būti 1,5-2 karto. Pavyzdys: jūsų karnizas yra 180 cm, tad 180 x 2 = 360 cm.

Užuolaidos ilgis. Jei kabinate jas ant karnizo su bėgeliu – matuokite nuo pat jo viršaus, jei ant karnizo ant kurio mausite žiedus – matuokite nuo žiedų apačios. 

Įprastai užuolaidos kabinamos 4 būdais:

  • 1-1,5 cm virš palangės;
  • 10-15 cm žemiau palangės;
  • 1-1,5 cm virš grindų;
  • 10 cm audinio pasideda ant grindų.

Kokį karnizą pasirinkti?

Strypinis karnizas yra tvirtinamas į sieną. Renkantis apgalvokite kokias tiksliai užuolaidas kabinsite, ar lengvo ir permatomo audinio ar kaip tik sunkias, storo audinio. Jei užuolaidos sunkios, rinkitės storesnį strypą, jei lengvos, gali pakakti ir lengvo vielinio strypelio, kurio įtempimą galėsite reguliuoti.

Jei svarstote apie karnizą su bėgeliais, kaip ir renkantis strypinį karnizą apgalvokite lango ilgį bei užuolaidos svorį. Jei jos sunkios, o langas ilgas, sutvirtinkite karnizą ne tik galuose, tačiau ir keliose vietose per vidurį. Taip pat nepagailėkite ir kabliukų, sudėjus kabliukus per dideliais tarpais, užuolaidos atrodys netvarkingai ir nestovės viename lygyje. Įprastai karnizai su bėgeliais yra tiesios formos arba su apvalintais kraštais, tačiau dabar rinkoje galima rasti ir įvairiausių formų karnizų.