Naudingi patarimai

Kalnų slidinėjimo batai: kaip išsirinkti?

Didelis slidinėjimo batų pasirinkimas
2023 02 23
batai slidinejimui

Ypač svarbu išsirinkti tinkamus slidinėjimo batus, jei jau išsiruošėte slidinėti. Batai turi suteikti tvirtumą, stabilumą ir komfortą. Beto, būtent batai yra tas tarpininkas tarp kojų ir slidžių. Tad jų paskirtis nėra vien tik apsaugoti nuo šalčio, nuo jų taip pat priklauso, kokia apskritai bus slidinėjimo patirtis. Tad kaip išsirinkti slidinėjimo batus, kad ta patirtis būtų kuo geresnė? Siūlome atkreipti dėmesį į šiuos aspektus.

Įvertinkite savo slidinėjimo įgūdžius

Norint išsirinkti batus, kurie idealiai tiktų kojai, svarbu įsivertinti savo slidinėjimo įgūdžių lygį. Priklausomai nuo to, ar esate pradedantysis, ar patyręs slidinėtojas, ar profesionalus sportininkas, jums tiks skirtingi batai. Taip pat būtina pagalvoti ir apie slidinėjimo tipą: ar slidinėjate kalnuose, ar trasoje, o galbūt jums labiausiai prie širdies laisvo stiliaus čiuožimas. Tiek Ben Valentin, tiek Tessa Worley, nors ir abu yra profesionalūs slidininkai, niekada nesirinktų tokių pačių slidinėjimo batų, kadangi jie slidinėja skirtingu stiliumi ir skirtingomis aplinkybėmis.

vyras aunasi kalnu slidinejimo batus

Nusistatykite batų lankstumą

Savo įgūdžių, slidinėjimo lygio bei dydžio įvertinimas leis pasirinkti teisingą batų lankstumą. Kas yra tas lankstumas? Tai yra Jūsų bato tvirtumo rodiklis. Kuo didesnis rodiklis, tuo standesni ir jautresni bus batai. Kai tuo tarpu minkštesnis lankstumas bus labiau toleruojamas ir patogesnis. Lankstumo pasirinkimas yra itin svarbus. Vyrams, dažniausiai, laikoma, kad: 

 • Lankstumas nuo 60 iki 70 skirtas pradedantiesiems ir vidutiniokams
 • Lankstumas nuo 80 iki 110 skirtas vidutiniokams ir pažengusiems slidininkams
 • Lankstumas nuo 120 iki 150 skirtas profesionaliems slidininkams.

Įspėjimas:

 • Vidutiniam slidininkui, pernelyg standūs batai gali būti apribojantis faktorius neleisiantis tinkamai progresuoti toliau.
 • Sunkiam ir energingam slidininkui, tai gali padidinti bato lankstumą. Moterims, dažniausiai, laikoma, kad:
 • Lankstumas nuo 50 iki 70 skirtas pradedantiesiems ir vidutiniokams
 • Lankstumas nuo 80 to 90 skirtas vidutiniokams ir pažengusiems slidininkams
 • Lankstumas nuo 100 iki 110 skirtas profesionaliems slidininkams.

Slidinėjimo tipas taip pat yra itin svarbus: laisvo stiliaus slidinėjimui pritaikytiems batams netaikomos tokios pačios tvirtumo ir lankstumo savybės kaip kad batams pritaikytiems slidinėjimui trasoje, kur galios perdavimas yra ypač svarbus.

Pasirinkite batų plotį

Kiekviena pėda yra unikali, todėl svarbu išsirinkti tinkamą batų porą ir neskubėti perkant.

moteris maunasi kalnu slidinejimo batus

Paskutinis skaičius pateiktas ant bato, nurodo pėdos plotį ties priekiniu kauliuku. Nuo 92 mm iki 104 mm - kiekvienas ras jam tinkančio pločio batus. Pateikti matmenys nurodyti 26.5 dydžio batui, tačiau atminkite, jeigu Jūsų koja yra didesnė, Jums reikės platesnių batų. Padą gaubiantis batas turi būti vientisas, reikalinga gera atrama kilties ir kulno srityse. Tačiau, kojų pirštai turėtų judėti laisvai. Koja neturėtų būti spaudžiama.

Pagalvokite ir apie slidinėjimo batų vidpadį

Slidinėjimo batų vidpadis atlieka ne tik pašiltinimo ar komforto užtikrinimo funkciją. Prisitaikydamas prie kiekvieno žmogaus pėdos formos, jis taip pat suteikia individualaus stabilumo. Kaip gerai vidpadis prisitaiko prie skirtingų pėdų formos, priklauso nuo tam tikrų jo savybių.

 • Įprastas vidpadis neturi specialių technologijų, kurios leistų jam prisitaikyti prie individualių kūno formų. Tačiau, laikui bėgant, dėl slidininko kūno svorio ir nuolatinio spaudimo, vidpadis įgauna savininko pėdų kontūrus. Dėl to, įsigijus naujus batus, dažnai gali pasirodyti, kad jie yra baisiai nepatogus. Iš tiesų, tereikia laiko jiems pravaikščioti ir pratampyti.
 • Termoforminių putų turintis batų vidpadis gali įgauti reikiamas pėdos formas daug greičiau. Toks kamšalas naudoja paties slidininko pėdų šilumą, kad pasiekti šį rezultatą. Todėl, dažniausiai, tai tetrunka vieną ar dvi slidinėjimo dienas.
 • Vidpadžius galima individualiai suformuoti ir naudojant kokį nors išorinį šilumos šaltinį. Tačiau to paprastai nerekomenduojama daryti patiems, nes atsiranda rizika sugadinti batus. Galbūt verta pasidomėti, ar šią paslaugą teikia vietinės slidinėjimo reikmenų parduotuvės. 

Pasirinkite tinkamą batų dydį

Galiausiai, reikia pasirinkti tinkamą slidinėjimo batų dydį. Dydis matuojamas „Mondo Point“ arba MSS – Metrine dydžio sistema. Tai yra pėdos ilgis išreikštas centimetrais (susieti dydžių lentelę).

Sulenkus batą, kojų pirštai turi liestis su bato priekine dalimi. Taigi, skirkite laiko batų pasirinkimui ir atminkite:

 • Jog slidinėjimo kojinės taip pat turi lemiamos reikšmės pėdų komfortui.
 • Išlaikyti suveržimo ribas batų išbandymo metu. Geriausia, kai kojos yra šiltos ir praplatėjusios.
 • Jog batuose esantis pamušalas, po kelių slidinėjimų sniege, šiek tiek susislėgs.

Norėdami išmatuoti savo pėdos dydį:

- Prie sienos, ant žemės padėkite popieriaus lapą, kuris yra didesnis nei Jūsų pėda.

- Atsistokite ant popieriaus lapo. Nugara ir kulnai turėtų būti prispausti prie sienos.

- Brėžkite liniją žyminčią ilgiausią Jūsų pėdos dalį.

- Išmatuokite atstumą nuo popieriaus krašto iki ką tik nubrėžtos linijos.

Rekomenduojame tokiu būdu išmatuoti abejas pėdas ir pasirinkti didesnį dydį.

Moterys

Pėdos ilgis (Mondopoint) Užsakomas dydis
22 35
22,5 36
23 36 2/3
23,5 37,5
24 38
24,5 38 2/3
25 39,5
25,5 40
26 40 2/3
26,5 41,5
27 42


Vyrai

Pėdos ilgis (Mondopoint) Užsakomas dydis
24,5 39
25 39,5
25,5 40
26 40 2/3
26,5 41,5
27 42
27,5 42,5
28 43 1/3
28,5 44
29 44,5
29,5 45
30 45 2/3
30,5 46,5
31 47


Vaikai

Pėdos ilgis (Mondopoint) Užsakomas dydis
16,5 26
17 27
17,5 27,5
18 28
18,5 29
19 29,5 30
19,5 31
20 31,5
20,5 32,5
21 33
21,5 34 34,5
22 35
22,5 36
23 36,5
23,5 37 37,5
24 38
24,5 39
25 39,5
25,5 40

Pora papildomų naudingų funkcijų

 • Galimybė reguliuoti batų standumą gali praversti įvairiose situacijose. Todėl, kai kurie slidinėjimo batų modeliai turi specialius mygtukus, kuriais galima reguliuoti, kaip standžiai apspaudžiama pėda. Tai leidžia tuos pačius batus naudoti universaliau, skiringimiems slidinėjimo tipams.
 • Skirtingi slidinėjimo ir ėjimo režimai paverčia batus dar patogesniais ir universalesniais. Galbūt slidinėjant kelią pastojo ilgoka atkarpa, kuria patogiau tiesiog eiti. Skirtingus naudojimo režimus turintys batai yra puikiai pritaikyti tokioms besikeičiančioms sąlygoms. Tiesa, tokia galimybe pasižymintys slidinėjimo batai dažnai kainuoja daug brangiau nei įprasti.

kalnu slidinejimo batai

Batai – tai ne vienintelis daiktas, kurio neišvengiamai reikia planuojant slidinėti! Nuokalnė, lenktynės, alpinizmas ar sniego parkas – kiekvienam iš jų reikalingos ir skirtingos slidinėjimo lazdos! Slidinėjimo lazdos leis kopti arba atlikti posūkius išlaikant stabilumą. Norėdami mėgautis slidinėjimu, pasirinkite slidinėjimo lazdą pagal savo dydį ir slidinėjimo tipą.

Pirkėjams patiko šis įrašas