Naudingi patarimai

Kokią įmontuojamą orkaitę pirkti?

Didelis orkaičių pasirinkimas
2021 01 05
imontuojama elektrine orkaite sviesioje virtuveje

Daugelis virtuvių neapsieina be įmontuojamos orkaitės – šie įrenginiai suteikia galimybę mėgautis pačiais įvairiausiais patiekalais ir gerokai praplečia galimybes eksperimentams. Visgi, kai reikia pasirinkti vieną iš šių įrenginių, priimti sprendimą gali būti pakankamai sudėtinga. Jei atsižvelgsite į svarbiausius niuansus, naują įmontuojamą orkaitę išsirinksite kur kas greičiau.

Dujinė ar elektrinė orkaitė?

Nors dabar prekyboje dominuoja elektriniai modeliai, dujinės orkaitės turi vieną pranašumą – jos yra ekonomiškesnės. Tad jeigu gaminate pakankamai retai ir norite kuo daugiau sutaupyti, verta paieškoti būtent tokio varianto. Visgi, turėkite omenyje, kad elektrinės įmontuojamos orkaitės pasiūlys gerokai daugiau naudingų funkcijų ir leis labai tiksliai valdyti temperatūrą – tai reiškia, kad gaminimo metu patiekalų nereikės nuolatos prižiūrėti.

moteris kepa patiekala imontuojamoje orkaiteje

Dydis ir talpa

Orkaitės dydis dažniausiai priklauso nuo to, kiek vietos šiam gaminiui galite skirti – atkreipkite dėmesį į visus išmatavimus ir įsitikinkite, kad šį prietaisą lengvai integruosite atitinkamoje vietoje. Idealiu atveju aplink prietaisą reikėtų palikti maždaug 5mm tarpelius – taip bus užtikrinta ir geresnė oro cirkuliacija.

Tuo tarpu renkantis talpą, reikėtų atsižvelgti į tai, keliems asmenims maistas dažniausiai yra gaminamas:

 • 30-50l prireiks 1-2 žmonėms;
 • 40-70l reikėtų rinktis 3-4 asmenų šeimai;
 • Daugiau kaip 70l modelis tiks didesnei nei 4 asmenų šeimai.

stalas su orkaiteje keptais patiekalais visai seimai

Sąsajos su kaitlente

Nors dažniausiai esame įpratę kaitlentę matyti sumontuotą virš orkaitės, tai dar nereiškia, kad abu šie įrenginiai yra susiję tarpusavyje. Prekyboje galima rasti bendrą valdymo skydelį turinčių, kartu komplektuojamų modelių, tačiau taip pat galima įsigyti ir autonomines orkaites. Jų privalumas tas, kad tokius prietaisus galima montuoti nepriklausomai nuo kaitlentės padėties. Pavyzdžiui, jeigu norėsite nesilankstydami įdėti ar išimti maistą, tokį modelį galėsite sumontuoti aukščiau nuo žemės.

Valdymo tipas

Orkaitę galima valdyti šiais būdais:

 • Mechaninis. Tokio tipo įrenginiai dažniausiai valdomi rankenėlėmis. Šiuo atveju gerokai sunkiau nustatyti tikslią temperatūrą – visuomet galima kelių laipsnių paklaida.


 • Elektroninis. Tai gerokai tikslesnis valdymo būdas, kuriam pasitelkiami mygtukai.


 • Sensorinis. Tokios orkaitės reaguoja į mūsų prisilietimus. Iš esmės jų tikslumas labai panašus į elektroninių modelių, o patogumas – labai individualus aspektas. 


Orkaitės valymas

Įsigijus šį įrenginį, anksčiau ar vėliau kils klausimų, kaip išvalyti orkaitę. Visgi, dar pirkimo procese pravartu susipažinti su technologijomis, kurios gali gerokai palengvinti šiuos procesus – pateikiame populiariausias iš jų:

 • Katalitinės sienelės. Tokios sienelės puikiai sugeria riebalus, o pasirinkus specialią programą (jos darbinė temperatūra gali svyruoti nuo 220 iki 350 laipsnių), visi nešvarumai yra sudeginami. Jums belieka tik pasirūpinti pelenų išvalymu. Tiesa, reikėtų turėti omenyje, kad tokios sienelės dėvisi, tad laikui bėgant jas reikės pasikeisti. Dažniausiai optimali tarnavimo trukmė yra 5 metai, tačiau šis laikotarpis priklauso nuo naudojimosi dažnio.
 • Pirolizė. Dar kitaip žinoma kaip savaiminis išsivalymas, tokia funkcija įkaitina įrenginį iki 500 laipsnių. Per kelias valandas trunkančią programą sudeginami visi nešvarumai ir riebalai, o Jums belieka išvalyti jų likučius. Dažniausiai tokių „procedūrų“ skaičius yra ribotas, tačiau vieną kartą atlikus tokį valymą, apie jį ilgai galvoti nebereikės.
 • Valymas garais („Aqua Clean“). Tai – vienas paprasčiausių ir ekologiškiausių šių įrenginių valymo būdų. Specialią talpą reikia užpildyti vandeniu (kartais jį siūloma sumaišyti su actu) ir tuomet įjungti atitinkamą programą. Jos metu garai atitirpdys visus prilipusius nešvarumus, o Jums beliks juos išvalyti su minkšta šluoste.
 • Keraminė danga. Net ir tuomet, jei orkaitėje nėra nei vienos iš aukščiau aptartų technologijų, jos valymas gali būti paprastesnis tuomet, jei pasirinksite emale padengtus modelius. Tokios sienelės neleis kauptis nešvarumams, o riebalus lengvai pašalinsite naudodami paprasčiausius valiklius.

mergina valo orkaites vidu su sluoste ir guminemis pirstinemis

Apdaila

Nors tai tikrai nėra pats svarbiausias kriterijus, norėdami, kad orkaitė lengviau įsilietų į virtuvės interjerą, turėtumėte atsižvelgti ir į jos išvaizdą. Geriausia, jeigu atsižvelgsite į kitas šioje patalpoje esančias detales ir atkreipsite dėmesį į apdailos praktines funkcijas. Štai keletas populiariausių variantų:

 • Nerūdijantis plienas. Tai – vienas populiariausių pasirinkimų, kuris artimiausiu metu tikrai neketina trauktis iš madingiausių tendencijų. Nerūdijančio plieno apdaila yra pakankamai lengvai prižiūrima, o dėl derinimo problemų taip pat nekyla. Nesvarbu, ar Jūsų virtuvėje vyrauja tradicinis, ar modernus stilius, tokią orkaitę tikrai pavyks priderinti.
 • Juodas nerūdijantis plienas. Tai sparčiai populiarėjantis sprendimas – juoda spalva vis dažniau prisijaukinama skirtingose erdvėse, tad panašu, kad vis dažniau ją pastebėsime ir virtuvėje. Be to, tokia apdaila dar geriau gali paslėpti įvairias dėmeles ir pirštų atspaudus.
 • Juodas stiklas. Toks variantas taip pat puikiai maskuos nešvarumus ir užtikrins retesnę priežiūrą. Be to, virtuvė atrodys gerokai šiuolaikiškesnė. Visgi, juodus įrenginius rinkdamiesi mažesnėms erdvėms, turėtumėte būti pakankamai atsargūs. Įsitikinkite, kad yra pakankamai kontrastuojančių detalių, kurios leis išvengti mažesnės erdvės iliuzijos.
 • Baltas stiklas. Nors tai nėra dažnas pasirinkimas, tokios spalvos orkaitės leis sukurti jaukią ir šviesią virtuvės aplinką, kurioje bus malonu leisti laiką. Tiesa, įvairūs nešvarumai ant tokių paviršių gali pasimatyti dažniau, tad priežiūros tokiai orkaitei taip pat prireiks šiek tiek daugiau.

baltos stiklo orkaites apdaila virtuveje

Papildomos funkcijos

Šiuolaikinės orkaitės gali pasiūlyti daugybę naudingų, gaminimo procesą lengvinančių ir eksperimentuoti skatinančių funkcijų. Visų jų išvardinti praktiškai neįmanoma, tačiau niekuomet nesuklysite pasirinkę modelį, kuris gali pasiūlyti šias galimybes:

 • Ventiliatorius. Šį priedą turintys įrenginiai turi ir specialią oro cirkuliavimo sistemą, kuri užtikrina, kad temperatūra visoje orkaitėje pasiskirstys vienodai. Tokia funkcija ypač naudinga tais atvejais, kai norima gaminti patiekalus, kuriems reikalingas kuo tolygesnis šilumos pasiskirstymas. Be to, pasitelkus ją, sutrumpėja įrenginio įkaitimo ir netgi gaminimo laikas.
 • Gaminimas garuose. Tokia funkcija labiausiai žavisi sveiko maisto entuziastai. Ji leidžia gaminti be papildomų riebalų, žemesnėje temperatūroje, taip išsaugant daugelio produktų maistines medžiagas. Ir ne tik jas – spalva, sultingumas ir aromatas taip pat išlieka tokie patys.


 • Mikrobangų funkcija. Tokias orkaites galima naudoti ir kaip mikrobangų krosneles bei pasitelkus jas, efektyviai pašildyti maistą. Jei tokio įrenginio neturite, pirkdami orkaitę, galite sutaupyti ir lėšų, ir papildomos vietos virtuvėje.


 • Grilis. Šis režimas skleidžia itin didelį karštį, kuris apskrudina Jūsų patiekalus. Jei norite mėgautis traškia plutele, būtinai ieškokite tokios galimybės.