Naudingi patarimai

Apšvietimas interjere: viskas ką turite žinoti

2020 09 09
modernus kreminis svetaines kambario interjeras su lentyna ir foteliu skaitymo erdvei sukurti

Renkantis šviestuvus namams, gana dažnai pirmiau orientuojamasi į grožį, o tik tada į funkcionalumą. Ypač renkantis miegamojo ar svetainės apšvietimą. Tačiau, svarbu atsiminti, kad net ir pats gražiausias, tačiau tai patalpai netinkamas šviestuvas gali sugadinti visą kambario interjerą. Kokių klaidų nedaryti renkantis ir kiek šviesos šaltinių turėtų būti kiekviename namų kambaryje – skaitykite straipsnyje.

Virtuvė

Virtuvėje yra 3 svarbios vietos, kurioms reikalingas funkcionalus apšvietimas. Pirmoji – stalviršis po spintelėmis, antroji – maisto gaminimo salelė ir trečioji – erdvė prie virtuvinio stalo. Kaip suplanuoti ir išsirinkti tinkamiausią variantą kiekvienai virtuvės zonai, skaitykite straipsnyje: Virtuvės apšvietimo idėjos.

modernus virtuves kambario apsvietimaserdvi ir moderni virtuve su jaukiu pasvietimuvirtuves apsvietimas sviestuvais jaukumui sukurti

Svetainė

Čia turi persipinti keletas skirtingų šviesos šaltinių. Juk svetainėje vyksta daugybė veiklų – televizoriaus žiūrėjimas, knygų skaitymas, čia bendraujame su artimaisiais, susitinkame su draugais ar žaidžiame stalo žaidimus.

lubiniai sviestuvai apsviecia modernu ir grazu svetaines kambarierdvus svetaines kambarys su lubiniais sviestuvais moderniam apsvietimuisviestuvas - ventiliatorius ryskiame svetaines kambaryje virs sofos

Tad ir apšvietimas šioje erdvėje turėtų būti įvairiapusis ir tobulai tinkantis visiems užsiėmimams. Skaitykite ir sužinokite daugiau: Apšvietimas svetainėje. Suderinkite funkcionalumą ir jaukumą. 

Vonios kambarys

Gana dažnai klaidingai manoma, kad vonios kambariui pakanka vieno bendro, visą patalpą apimančio šviestuvo. Tačiau, kaip ir kituose kambariuose, taip ir vonioje, be pagrindinio, turėtų būti bent dar vienas šviesos šaltinis. Jei nežinote kokie šviestuvai ir lemputės yra tinkamiausi, skaitykite straipsnį: Vonios apšvietimo idėjos.

grazus apsvietimas vonios kambaryjemodernus vonios apsvietimas prie veidrodzioerdvus vonios kambarys su ryskiu apsvietimu imontuojamais sviestuvais

Miegamasis

Miegamasis, ne vien poilsiui skirtas kambarys, kuriame reikia jaukaus ir švelnaus apšvietimo. Tam tikroms jūsų mėgstamoms veikloms, tarkim knygų skaitymui lovoje, reikia atskiro funkcinio apšvietimo, su ryškesne, balto atspalvio lempute.

erdvus kreminis miegamojo kambarys su sviesiais lubiniais ir pastatomais sviestuvaisjaukus miegamojo kambarys su daug sieniniu sviestuvu ant plytu sienosromantiskas miegamojo kambarys su gelsvais sieniniais sviestuvais ir baltomis uzuolaidomis

Tokio apšvietimo reikia ir erdvei prie spintos. Jei svarstote kiek ir kokių šviesos šaltinių turėtų būti miegamajame, skaitykite straipsnį: Kaip suplanuoti miegamojo apšvietimą?

Vaiko kambarys

Vaiko kambariui reikia skirti ypatingą dėmesį, ypač įrenginėjant dar visai kūdikio arba moksleivio kambario apšvietimą. Mažų vaikų akys itin jautrios šviesai, todėl ir lempučių ryškumas bei spalvinė temperatūra turi būti pritaikyta specialiai jiems. Kaip išsirinkti šviestuvus kūdikio, jau ūgtelėjusio vaiko bei paauglio kambariui, skaitykite straipsnį: Vaiko kambario apšvietimas pagal amžių

melsvos spalvos vaiko moksleivio kambario poilsio zona su lovasviesus moksleivio kambarys su poilsio zona ir lovamelynu detaliu moksleivio kambarys su darbo zona ir rasomuoju stalu bei medine lentyna

Darbo kambarys

Geras apšvietimas darbo kambaryje toks pat svarbus kaip tinkamo aukščio stalas bei patogi, nugarą tausojanti kėdė. Įprastai, ant darbo stalo galima rasti stalinę lempą, tačiau jos gana dažnai įsigyjamos per daug negalvojant, labiau atsižvelgiant į tai kaip ji tiks prie interjero.

Renkantis šviestuvą darbo kambariui svarbus jos aukštis, ryškumas bei spalvinė temperatūra. Į ką atsižvelgti renkantis, plačiau skaitykite straipsnyje: Kuo svarbus apšvietimas darbo vietoje?

sviesus darbo kambarys su geltonomis detalemis ir sviesiu apsvietimumodernus ir erdvus darbo kambarys - ofisas su medzio detalemis ir lubiniu apsvietimuerdvus ir sviesus darbo kambarys su dideliu lubiniu sviestuvu ir kompiuteriu ant stalo

Lempučių spalvinė temperatūra ir ryškumas

Planuojant apšvietimą, be galo svarbu išsirinkti ir tinkamo ryškumo ir atspalvio lemputes. Nuo to priklauso ar aplinka bus jauki ir atpalaiduojanti ar kaip tik skatinanti susikaupti ir tinkama darbui. 

Spalvinė temperatūra. Ji matuojama Kelvinais (K), skalėje nuo 1 000 iki 10 000. Kuo didesnis skaičius – tuo šviesa baltesnio ir šaltesnio atspalvio. Įprastai namuose naudojamos ne aukštesnės nei 7 000 K lemputės. 

Galima išskirti tris pagrindinius atspalvius:

  • Šiltai balta (EN: warm white), tai lemputės iki 3 000 K. Jos skleidžia švelnią, gelsvą šviesą ir sukuria jaukią aplinką. Tinkamos kaip papildomas apšvietimas svetainėje, virtuvėje arba miegamajame. 
  • Šaltai balta (EN: bright white), lemputės nuo 5 000 K. Balta šviesa, kuri labiausiai tiks tiksliniam apšvietimui arba itin tamsiose patalpose, tarkim rūsyje.
  • Dienos šviesa (EN: day light), lemputės nuo 3 000 K iki 5 000 K. Tai tarpinis variantas tarp šaltai baltos ir šiltos spalvos. Tokios lemputės, tarsi dienos šviesos imitacija. Jos tinka funkciniam ir pagrindiniam apšvietimui. Tokios lemputės patariamos darbo kambaryje, vonios kambaryje, virtuvėje po spintelėmis ir koridoriuje. 

Šviesos ryškumas. Jis matuojamas Liumenais (lm). Norint tiksliai žinoti kokio ryškumo lemputės jums reikia, turite atsižvelgti į tai, kokio dydžio ir paskirties erdvę norite apšviesti. Kiekvienam kambariui yra rekomenduojamas liumenų skaičius 1 kv.m. 

Tad norint tiksliai apskaičiuoti bendrą liumenų kiekį, reikės rekomenduojamą liumenų skaičių padauginti iš patalpos ploto. Pavyzdys: Tarkim norite apšviesti 30 kv.m. virtuvę. Virtuvei rekomenduojamas liumenų skaičius yra 350-450 lm/kv.m. Tai reiškia jog turėtumėte rinktis lemputę, kuri turi bent jau 10 500-13 500 lm. Tačiau, toks skaičiavimas yra tik rekomendacinis. Daug kas priklauso ir nuo to, kokios spalvos yra kambario sienos, ar bendrai patalpoje vyrauja tamsios ar šviesios spalvos.

elektros lempuciu pasirinkimas pagal ivairias specifikacijas

Jei norite daugiau sužinoti apie lempučių tipus, skaitykite straipsnį: Patarimai, kaip išsirinkti lemputes.

Apšvietimas ypač svarbus kuriant namų interjerą, netinkamas pasirinkus, net ir gražiausiai įrengti namai atrodys nestilingai. Pirmiausia, pagalvokite kokiomis veiklomis užsiimsite kambaryje. Tuomet, išsirinkite 2-4 šviestuvus, priklausomai nuo kambario dydžio. Neperkraukite kambario madingais, jokio funkcionalumo neturinčiais šviestuvais. Ir paskutinis dalykas – apskaičiuokite kokio ryškumo lemputės jums reikalingos. Neįsirenkite per daug ryškaus arba per blankaus apšvietimo.

Pirkėjams patiko šis įrašas

5/5
3 Pirkėjų įvertinimai

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?