Naudingi patarimai

Viskas, ką Jums reikia žinoti apie automobilinius akumuliatorius

Didelis akumuliatorių pasirinkimas
2020 08 10
skirtingi akumuliatoriai ivairiems automobiliams ir ju ikrovimas

Akumuliatorius yra ta automobilio dalis, kurią žino ir atpažįsta beveik visi, tačiau apie jos priežiūrą pagalvoti tenka tikrai retai. Kaip ir įprasta, susimąstome tik tada, kai iškyla konkrečios problemos. Jei automobiliu važinėsite ne vienerius metus, neturite garažo, kuriame net ir žiemos metu automobilis stovės šildomoje patalpoje, per automobilio eksploatavimo laikotarpį kone neišvengiamai reikės keisti akumuliatorių. Galbūt dabar pats laikas įgyti žinių apie jų priežiūrą arba tas žinias atgaivinti? 

Kaip veikia automobilio akumuliatorius?

Kada kalbame paprastai, tai akumuliatorius yra didžiulė pakraunama baterija, kuri maitina elektra automobilio sistemas, kol variklis neužkurtas. Tad kada stovite vietoje su išjungtu varikliu, tačiau klausotės radijo, esate įsijungę švieselę automobilio salone ar kraunatės telefoną – elektros energiją perduoda akumuliatorius. Visgi pagrindiniu ir svarbiausiu akumuliatoriaus darbu galime įvardinti starterio maitinimą. Starteris yra vienas iš svarbiausių komponentų, veikiančių užvedinėjant transporto priemonę. Kada vidaus degimo variklis jau dirba, elektrą gamina generatorius, tuo pačiu metu kraudamas akumuliatorių.

Viską trumpai apibendrinant – akumuliatorius maitina starterį ir veikia tik neužvestame automobilyje (nebent sugedo generatorius).

automobilio skydelyje dega sviesa nurodanti kad akumuliatorius issikrauna

Kodėl išsikrauna automobilio akumuliatorius?

Išsikrovimo priežastys gali būti įvairios, tačiau dažniausia – užmaršumas bei vairuotojų aplaidumas. Kita priežastis – „parazitinis iškrovimas“, kai tam tikri elektriniai automobilio komponentai neveikia tinkamai ir elektrą vartoja net po to, kai automobilis užgesinamas. 

Atsakymų į klausimą „Kodėl išsikrovė mano mašinos akumuliatorius?“ yra ir daugiau. Štai keli dažniausi:

 • Neveikiantis arba prastai veikiantis generatorius – toks generatorius nepakrauna akumuliatoriaus
 • Jau pasenęs akumuliatorius – jį reikia keisti, mat jis nebeturi galios rezervo
 • Per silpnas akumuliatorius – jį taip pat reikėtų keisti į galingesnį, nes per silpnas akumuliatorius kels pastovias problemas
 • Oksiduoja arba nepriveržti gnybtai („klemos“) – reikia nuvalyti jungtis, mat dėl rūdžių akumuliatorius nepasikrauna
 • Itin aukšta arba žema temperatūra dėl ekstremalių temperatūrų akumuliatoriuje vyksta cheminės reakcijos (susikaupia sulfatų kristalai) ir tai kenkia baterijos veikimui
 • Itin daug trumpų kelionių – per jas akumuliatorius nespėja pasikrauti 

vyras krauna automobilio akumuliatoriu pakeles masinos kapota

Automobilio akumuliatoriaus krovimas

Yra du visiems gerai žinomi akumuliatoriaus krovimo būdai – krovimas nuo kito automobilio arba krovimas su pakrovėju.

Visiškai nesvarbu kurį būdą pasirinksite, svarbiausia viską padaryti teisingai ir atidžiai, kitaip galite rimtai pakenkti savo automobiliui. Apie krovimo būdus, akumuliatorių įtampą, krovimą per naktį bei kaip žinoti ar akumuliatorius jau pasikrovė, daugiau galite paskaityti straipsnyje: Akumuliatoriaus krovimas: patarimai ir atsakymai į dažniausius klausimus


Kaip žinoti ar akumuliatorius tinkamas jūsų automobiliui?

Jeigu krovimas nepadeda arba pastebite, kad akumuliatorius net ir jį pakrovus dažnai ir vėl išsikrauna, laikas pagalvoti apie jo keitimą. 

Keletas patarimų prieš pradedant rinktis:

 1. Visų pirma turite tiksliai žinoti kokio dydžio akumuliatorius jums reikalingas. Svarbi ne tik jo talpa, tačiau ir išmatavimai. Pagal jau esamą modelį arba po apsilankymo pas servise dirbančius specialistus galite sužinoti kokio dydžio baterijos jums reikia. Internetinėje parduotuvėje Pigu.lt pavyks patogiai susirūšiuoti akumuliatorius pagal jų matmenis.
 2. Ah – ampervalandė, elektros talpos matavimo vienetas. Tai pagrindinis akumuliatoriaus „pajėgumo“ įvertinimas. 55-70 Ah – standartiniai, tinkantys mažo arba vidutinio dydžio automobiliams, 70-90 Ah – labai galingiems arba visureigiams, 90+Ah – itin didelę galią arba daug elektros sistemų turintiems automobiliams

vyras dirba su automobilio akumuliatoriumi ir bando ji pakrauti

Automobilių akumuliatorių tipai

Rinkoje siūloma gausybė akumuliatorių, todėl žinoti vien tik dydį bei talpą nepakaks. Ypač svarbu išsirinkti tiksliai jūsų automobiliui tinkantį akumuliatoriaus tipą. 

Išskiriami trys pagrindiniai akumuliatorių tipai: švino-rūgštiniai, želiniai bei AGM akumuliatoriai. Vieni galingesni, kiti silpnesni, vieni yra atsparūs smūgiams, dar kiti tinka būtent automobiliams su „start-stop“ technologija. Viskas kaip ir būtų paprasta, rinktis geriausią, galingiausią, atspariausią. Tačiau, taisyklė naujesnis – tinkamesnis, renkantis akumuliatorių tikrai negalioja. 

Kokie yra pagrindiniai skirtumai bei kaip išsirinkti geriausią jūsų automobiliui, plačiau skaitykite straipsnyje: Akumuliatorių tipai: kaip pasirinkti tinkamiausią.


Kaip tinkamai prižiūrėti akumuliatorių ir prailginti jo veikimą?

Įprastai atsakyti į klausimą „Kiek tarnaus akumuliatorius?“ yra gana sudėtinga. Problema slypi nevienodoje akumuliatoriaus priežiūroje bei automobilių eksploatacijoje. Specialistai grubiai teigia, kad akumuliatorius mūsų krašte tarnaus ~4-5 metus, tačiau tinkamai prižiūrimas jis tikrai nesunkiai veiktų ir ilgiau. 

Štai keletas patarimų, kuriais vadovaudamiesi prailginsite akumuliatoriaus veikimą:

 • Kas pusmetį ar bent sykį į metus nuvalykite akumuliatoriaus kontaktinius kabelius su šepetėliu. Tam galite naudoti kepimo sodos ir distiliuoto vandens mišinį. Niekada nenaudokite guminių priemonių valymui.
 • Tokiu pat intervalu patikrinkite akumuliatorių su voltmetru. Tai neužims ilgiau nei poros minučių, o ir Jūs būsite saugesni bei jausitės ramiau.
 • Pildykite akumuliatorių distiliuotu vandeniu, jeigu to reikia. Jeigu Jūsų akumuliatoriuje yra užpildymo angos, po tepalų keitimo arba rimtesnio remonto pripildykite trūkstamą kiekį distiliuoto vandens. Visgi didžioji dauguma akumuliatorių dabar būna neaptarnaujami.
 • Dažnai nevažinėkite trumpų atstumų. Trumpos kelionės – geriausias būdas nusilpninti ir nusekinti savo automobilio akumuliatorių

Automobilinių akumuliatorių kainos

Jeigu Jus domina automobilių akumuliatorių kainos, tai turite žinoti, kad daug kas priklauso nuo Jūsų poreikio. 

Jeigu ieškotume apytikslių skaičių, tai lengvųjų automobilių bei visureigių vairuotojai optimalų sprendimą turėtų rasti 55-90 eur ribose. Didesnių transporto priemonių vairuotojai turėtų būti lankstesni šioms išlaidoms.

Internetinėje parduotuvėje Pigu.lt galite rasti platų automobiliams skirtų akumuliatorių asortimentą. Kataloge yra ne tik lengviesiems automobiliams skirtų akumuliatorių, tačiau ir sunkvežimiams, visureigiams, kemperiams pritaikytos produkcijos. Pirkdami pigu.lt turėsite puikią galimybę sutaupyti, nes čia dažnai taikomos įvairios nuolaidos ir galioja specialūs pasiūlymai.

Pirkėjams patiko šis įrašas

4.5/5
10 Pirkėjų įvertinimų

Kaip šį įrašą vertinate Jūs?

Interneta veikals E pood Kaledos.lt

© 2008-2021 UAB „Pigu“ | Pigu.lt ™
Be UAB „Pigu“ sutikimo draudžiama kopijuoti ir platinti svetainėje esančią informaciją.